Sotsiaaldemokraatliku erakonna üldkogul ei õnnestunud esimeses voorus uut esimeest valida. Tasavägise esimese vooru tulemusena kogus enim hääli Lauri Läänemets – 164, Indrek Saar kogus vaid seitse häält vähem ning 121 häält saanud Riina Sikkut teisest voorust välja.
Sikkut tunnistas, et ta ei ole erakonna inimestega veel kokku kasvanud, mai alguses täitus tal esimene aasta erakonna liikmena.
„Ma teadsin juba ette, et ükskõik kuidas läheb, igal juhul läheb hästi,“ on Sikkut pärast valimistulemuste selgumist jätkuvalt heatujuline. „Sel korral läks nii, aga mina olen tulemusega rahul.“
„Tunnistame, me kaotasime EKREle,“ heidab kõige võitluslikum esimehe kandidaat Lauri Läänemets kõnetoolist erakonnale ette halvasti valitud arumentatsiooni. „Kui nad teatasid, et migratsiooni piiramiseks tuleb tühistada Schengeni viisakord, siis peamise vastuargumendina ütlesime, et liikumine Euroopas muutub keerulisemaks. Kuid kolmandik eestlastest teenivad vaid 500 eurot kuus, neil ei ole võimalik reisida ja see ei ole neile tähtis.“
Läänemetsa sõnul ei saa paljud inimesed oma õigusi realiseerida ja suurendab kibestumust. Sotsiaaldemokraadid peavad Läänemetsa hinnangul vankumatult seisma vabaduste eest, kuid samaväärselt peavad nad seisma inimeste parema toimetuleku eest.
Indrek Saar vestab saalile lugusid, kuid jõuab nende lõpuks alati sotsiaaldemokraatlike väärtusteni. Ta meenutas punaninapäeval vähekindlustatud laste suvelaagri korraldamiseks sotside tehtud korjandust, kuhu andsid panuse paljud erakonnaliikmed.
„Tuli üks poiss, kes pistis korjanduskasti kaks eurot, ilmselt kogu raha oma kogumislaekast,“ pajatab Saar kampaaniakõnes. „Meil oli tükk tegu, et ta võtaks kaasa ühe punase nina. Tema jaoks ei olnud tähtis punanina, vaid ta tahtis aidata.“
Selle kõrvale meenutab Saar detsembrit Toompeal, kus meeleavaldusele toodi kohale võllapuu, kus rippus Mikser: „Seda kurjust põhjustab hirm turvalise keele ja kultuuri säilimise pärast. Me ei tohi laste äärmuslastel kaaperdada ja monopoliseerida rahvuslikke tundeid. Me läheme alati nõrgemale appi, kedagi ei jäeta maha.“
„Eesti poliitikas valitseb praegu ideede kõrb,“ teatab Riina Sikkut. „Me ei saa teha kõike ja kohe, aga meil peab olema plaan.“
Aplausi võlub Sikkut kõnet lõpetades: „Häid inimesi on erinevaid. Me ei saa erakonna juhti suruda ühte vormi. Ülikond, habe ja kortsus kulm ei ole kohustuslikud.“
Kommentaarid