NAABRID PÄÄSESID: Kuigi leegid olid suured, ei süttinud õnneks ridaelamu naaberbokside katused.Foto: Aldo Luud
Arvo Uustalu 7. juuni 2019 21:45
Teisipäeva ennelõunal kella ühe ajal lõõmas Tartus H. Mugasto tänaval ridaelamu katus. Ridaelamuboks sai suuri tule- ja veekahjustusi. Päästekeskuse menetlusinspektori esialgsel hinnangul sai tulekahju alguse katusele paigaldatud päikesepaneelide elektrisüsteemi rikkest.

Ridaelamuboksi omaniku sõnul on päikesepaneelid paigaldatud vaid aasta tagasi ja neil kehtis garantiiaeg. Integreeritud paneelkatuse paigaldanud firma esindaja ei taha enne ekspertiisi tulemust oletama hakata, mis täpsemalt tehnika juures alt vedas.

Lõuna päästekeskuse pressiesindaja Marek Kiik tõdeb, et tema teada on see esimene päikesepaneelidest alguse saanud tulekahju. Tema sõnu kinnitavad ka teiste Eesti päästekeskuste pressiesindajad. Mitmest päikesepaneelide müügi ja paigaldamisega tegelevast firmast öeldi Õhtulehele, et kuigi maailmas on sellised põlengud saanud juba üsna tavapäraseks, on Eestis tegu esimese pääsukesega.

TalTechi professor Maarja Grossberg ütleb juhtunu üksikasju teadmata, et mõistagi võib olla ka paneel ise defektne, kuid pigem sai tulekahju alguse ühendustest. Ta lisab, et kindlasti ei saa süüdistada viimaste päevade kuumust. Päikesepaneelid töötavad korralikult ka väga kuumade ilmadega.

Netiportaal power-technology tõi tänavu märtsis välja 80 Suurbritannias toimunud päikesepaneelipõlengu statistika. Selle järgi oli 58 tulekahju põhjuseks päikesepaneel ise, sealjuures paneelis sees tekkiv elektrikaar. Paanikaks pole siiski põhjust: päikesepaneelidest alguse saava tulekahju risk on palju kordi väiksem kui muudest elektriseadmetest ja -paigaldistest. Ka Jaapani väljaanne Asahi Shimbun hoiatas tänavu jaanuaris koduomanikke katusele paigaldatud päikesepaneelide riketest tekkiva tulekahjuriski eest. Artiklis tuuakse muu hulgas välja, et vähemalt seitse katust on põlema läinud seetõttu, et paneelide moodulid on paigaldatud mittesüttivast materjalist puhvrita.