Juhtkiri

Juhtkiri | Kampaania läks asja ette (1)

ohtuleht.ee, 7. juuni 2019, 18:53
Selgitamine, miks on ÜRO julgeolekunõukogu mittealaliseks liikmeks kandideerimine Eestile vajalik, on kulgenud visalt. Kas miljon eurot lähevad ikka asja ette või oleksid paremini kulutatud näiteks välisteenistuse arendamiseks, seadsid kahtluse alla isegi president Toomas Hendrik Ilves ja endine peaminister Mart Laar. Lihtinimesele jääb nõukogu tegevus aga kaugeks. Seetõttu on tegelikult juba 14 aastat tagasi otsustatud eesmärgist avalikkuses pigem vähe juttu olnud.

Märksa paremini on läinud kampaania eesmärkidega: hääletamispäevaks oli Eesti konkurendist Rumeeniast kogunud rohkem kirjalikke toetusavaldusi, arvukaid visiite välisriikidesse kasutati muu hulgas Eesti e-lahenduste levitamiseks ja diplomaatide vahel on sõlmitud lugematul hulgal otsekontakte. Kõik see aitab kaasa meie tuntusele maailmas ja positiivse kuvandi loomisele – tõsi, eriti viimasel ajal on välisuudistes meist kirjutatu valguses tulnud loomise asemel tegelda hoopis silumisega. Kampaania vajalikkuse on kõige paremini sõnadesse pannud president Kersti Kaljulaid: „Kui sul on sõpru vaja, on hilja neid otsima hakata.“

Eriline on ka riigipea panus kampaaniasse – tema kohalolekut, mis pole sugugi iseenesestmõistetav, märkasid ja tunnustasid paljud, kelle toetushäält esimest korda nõukogusse kandideerinud Eesti palus. Nii võib etteruttavalt öelda, et julgeolekuteemadest võib saada Kaljulaidi ametiajaga seoses samasugune märksõna, nagu on võimatu president Ilvesest rääkides jätta mainimata tema tööd Eesti e-riigi eestkõnelejana.

Lõpuks võib aga öelda, et mittealalise liikme koht nõukogus on otsesõnu just seda – ajutine. Ent saadud kogemusest ja kontaktidest võib Eestile ühel või teisel moel oodata püsivamatki kasu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee