Maailm

UUS PIIRANG: YouTube blokeerib ajalooõpetajaid, kes laadivad üles materjali Hitlerist (11)

Toimetas Aare Kartau, 7. juuni 2019 12:39
Adolf Hitler 7. mail 1933. aastal Kielis kõnet pidamas. Foto: AP/Scanpix
Veebisait YouTube teatas kolmapäeval, et kustutab oma platvormilt natse ülistava materjali, proovides sellega peatada inimeste radikaliseerumist. Protsessi käigus eemaldatakse aga ka videod, mida laaditakse üles hariduslikel eesmärkidel, vahendab The Guardian.

Videoportaal on blokeerinud ka mitme ajalooõpetaja oma saidilt, sest nood laadisid üles arhiivimaterjale Adolf Hitleri kohta. Uute suuniste kohaselt liigituvad sellised videod vihakõne propageerimise alla. Scott Allsop, kes haldab hariduslikku MrAllsopHistory veebisaiti ning õpetab Rumeenias ajalugu, kaotas ligipääsu oma YouTube'i kanalile, kuhu ta oli üles laadinud sadu ajalooklippe erinevatel teemadel – alustades Normannide vallutusest lõpetades külma sõjani. Mehe kanal kustutati, sest ta rikkus YouTube'i reegleid, mis keelavad vihakõnet.

„On äärmiselt oluline, et YouTube töötaks selle kallal, et valimatult tehtud kahju esimesel võimalusel olematuks teha,“ ütles Allsop. Ta väitis, et juurdepääs olulisele materjalile on keelatud ning palju teisi kanaleid märgitakse ebaõiglaselt viha propageerimisega. Kui eelmine põlvkond vaatas ajalootundides dokumentaalfilme VHS kassettidelt, kasutatakse nüüd haridusasutustes YouTube.

Allsopi sõnul oli süsteem saatnud talle automaatse teate, milles oli kirjas, et mehe kanal on kustutatud, kuna ta laadis üles „sisu, mis õhutab viha või vägivalda kaitstud kogukonna liikmete vastu“. Paljud klipid Allsopi kanalil olid vanad BBC dokumentaalfilmid, mis pole tänapäeval enam hõlpsalt kättesaadavad. Nende klippide hulka kuulusid ka Hitleri kõne, kui ta kantsleriks nimetati ning klipid, kus Joseph Goebbels rääkis propagandast. Allsop väitis, et mõistab küll seda, mida Google'ile kuuluv videosait saavutada üritab, ent sellisel viisil tekitab see pigem rohkem kahju.

Allsopil õnnestus neljapäeval siiski ligipääs kanalile taastada, ent  temaga on ühendust võtnud paljud ajalooõpetajad, kes on sarnases olukorras. Kasutajad, kes YouTube'ile kiirelt kaebust ei esita ning kanali kustutamist ei vaidlusta, võivad oma haridusliku materjali igaveseks kaotada. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee