Eesti uudised

Mais tõusid hinnad üle kolme protsendi. Vaata, mis kõige rohkem kallines? (9)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 7. juuni 2019 10:34
Foto: Julia Bogacheva
Inflatsioon ulatus mais 3,1 protsendini. Hinnatõusust andsid poole sundkulude, eluaseme ja toidu kallinemine.

Rahandusministeeriumi analüütik Kristjan Pungas sedastas pressiteates, et eelmise kuuga võrreldes tõusid hinnad 0,2 protsenti ning aasta varasemaga võrreldes 3,1 protsenti. Euroalal aeglustus inflatsioon teenuste ja energiatoodete hinnatõusu pidurdumise tõttu 1,2 protsendini.

Teenuste hinnatõus (4,3 protsenti) püsib kiirena, mida soosib tugev sisetarbimine koos väga madala tööpuuduse ja jätkuvate palgasurvetega. Kiiremat kasvu on näidanud meelelahutus- ja eluasemeteenuste, puhkusereiside ja väljas söömise hinnad. Lisaks võis viimastel kuudel täheldada tööstuskaupade hinnatõusu kiirenemist.

Toiduainete hinnad tõusid aastaga 3,3 protsenti. Kuigi osade toiduainete nagu piima-, õli- ja kalatoodete hinnad on aastaga veidi odavnenud, veab hinnatõusu mullusest kehvast saagikusest tingitud köögivilja hoogne kallinemine.

Jätkus meelelahutuse ja vaba ajaga seotud teenuste hinnatõus. Selle taga on ühelt poolt tugev nõudlus ja teiselt poolt kulude, eelkõige tööjõukulude, kiire kasv.

Hindade tõus peaks teisel poolaastal mõnevõrra aeglustuma. Lisaks energia ja toiduainete hinnatõusu pidurdumisele surub hinnaindeksit allapoole ka oodatav alkoholi aktsiisimäärade alandamine juulis. Vastav eelnõu on hetkel riigikogus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee