Eesti uudised

LÕPUKS TULEB SELGUS MAJJA: kas Eestist saab julgeolekunõukogu liige? (26)

Viljar Voog, 7. juuni 2019, 00:11
RUUMI ON: ÜRO julgeolekunõukogu laua taga on kohti viiele püsi- ja kümnele ajutisele liikmele. Ida-Euroopale kuulub üks mittealaline koht.Foto: CHINE NOUVELLE / SIPA / SCANPIX

Täna peetakse ülemaailmse auditooriumi ees pinev mõõduvõtt Eesti ja Rumeenia vahel. Eestlased viskasid heitlusse oma suurimad staarid ja on ilmselt kerged favoriidid, kuigi rumeenlaste trump on kõva kogemuspagas ja nemadki ei astu areenile lootusetust seisust. Päeva lõpuks võiks olla selge, kes täidab viimase vaba koha ÜRO julgeolekunõukogus.

Lõuna-Ameerika, Aafrika ja Aasia riigid lepivad alati isekeskis kokku, kes neist täidavad julgeolekunõukogu ajutiste, kaheaastase mandaadiga liikmete kohad. Euroopa (ning formaalselt sinna kuuluva Kanada, Austraalia ja Uus-Meremaa) puhul läheb alati kohtade peale suuremaks või väiksemaks heitluseks. Nõnda ongi New Yorgis toimuval hääletusel Saint Vincenti ja Grenadiinide, Ghana, Tuneesia ning Vietnami kaheks aastaks ametisse määramine puhas formaalsus. Ida-Euroopale määratud kohale veavad aga Eesti ja Rumeenia vägikaigast.

Valituks osutumiseks peab kandidaatriik saama kahe kolmandiku ÜRO peaassamblee toetuse ehk 129 poolthäält 193 liikme seast. Kui esimeses hääletusvoorus – salajane, paberil, nagu mujal maailmas tavaks – ei saa üks kandidaat hääli kokku, korraldatakse teine voor. Ja kolmas. Ja neljas… Külma sõja ajal nähti ka üle mitme kuu veninud valimistel mitutkümmet vooru, kui kumbki leer ei tahtnud oma kandidaadi tagant kaduda.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

12. juuni 2019, 16:21
Urmas Reinsalu ÜRO julgeolekunõukogust: oleme juba rahaliselt plussis
7. juuni 2019, 19:05
Välisminister Reinsalu: ÜRO julgeolekunõukogu liikmena saab Eesti maailmakaardil palju suuremaks
7. juuni 2019, 17:06
EDUKAS TEINE VOOR: Eestist saab ÜRO julgeolekunõukogu liige!
7. juuni 2019, 07:43
President Kaljulaid ÜRO julgeolekunõukogusse pürgimisest: keegi ei suuda meist paremini küberküsimusi analüüsida

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee