Maailm

Euroopa Kontrollikoda: euroliit peab taastuvenergia eesmärkide täitmiseks tempot tõstma (4)

Toimetas Greete Kõrvits, 6. juuni 2019, 19:14
Päikesepaneelid Tallinnas MustamäelFoto: HEIKO KRUUSI
Euroopa Kontrollikoja audiitorite uue aruande kohaselt peab EL võtma olulisi meetmeid, et toota rohkem tuule- ja päikeseenergiat ning täita taastuvenergia eesmärke. Audiitorid ütlevad, et kuigi nii mõlema energiatüübi kasutus suurenes märgatavalt pärast 2005. aastat, on see alates 2014. aastast aeglustunud. Audiitorid hoiatavad ka, et pooltele ELi liikmesriikidest saab aasta 2020. aasta eesmärkide täitmine raske olema.

Kontrollikoja pressiteates seisab, et tuule- ja päikeseenergia tootmine ELis kasvas ajavahemikul 2005–2017 vastavalt 400% ja 8000%. ELi eesmärk on toota 2020. aasta lõpuks viiendik energiast taastuvatest energiaallikatest, 2030. aastaks 32 protsenti ehk pea kolmandik. Tuule- päikeseenergia sektorid moodustavad praegu suurima osa taastuvatest energiaallikatest ning nende langevad hinnad muudavad neid fossiilkütuste põletamisele üha konkurentsivõimelisemaks alternatiiviks.

Samal teemal

Audiitorid hindasid ELi ja liikmesriikide edusamme taastuvenergia eesmärkide täitmisel ning leidsid, et paljud riigid ei teinud taastuvenergia toetuskavade koostamisel päris õigeid samme, mille tagajärjel kallinesid elektrihinnad tarbijatele ja suurenes riigieelarve puudujääk. Kui liikmesriigid pärast 2014. lõpuks toetusi vähendasid, et leevendada koormust tarbijatele ja riigi eelarvele, heidutas see aga investoreid ning taastuvenergiate kasutuselevõtt aeglustus. Taastuvenergia kasutuselevõtu aeglustumine tähendab, et EL tervikuna ei pruugi täita 2020. aasta eesmärki. Eesmärgid on tolleks aastaks ette nähtud ka igal liikmesriigil omaette.

Nende eesmärkide täitmata jätmise korral võib Euroopa Komisjon võtta  liikmesriikide vastu kasutusele õiguslikke meetmeid. Liikmesriigid võisid Kontrollikoja hinnangul seada endale olemasolevatele lisaks ka varasemast ambitsioonikamad taastuvenergia eesmärgid.

Eurostati ja Stockholmi Keskkonnainstituudi heaks tehtud uuringu andmeil on Eesti üldiselt enda seniste eesmärkide täitmisel tubli, kui välja arvata taastuvenergia kasutamine transpordis, milles Eesti jääb viimaste hulka.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee