Meeleavaldajad kogunevad Hartumi peatänavalFoto: AFP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 5. juuni 2019 20:01
Sudaani pealinnas Hartumis tõmbasid elanikud Niiluse jõe vetest välja 40 meeleavaldaja laibad, vahendab BBC.

Esmaspäevases protestiaktsioonis hukkus kümneid meeleavaldajaid. Kui esialgsed numbrid olid väiksemad, siis kohalike arstide uuendatud andmeil võis hukkunuid arvatavasti olla saja ringis. Protestijad nõudsid, et sõjaväe üleminekunõukogu annaks võimu üle rahvale, nõukogu aga pole seni kuigivõrd altis võimu käest andma.

Arstid kirjeldavad, et enamik Niilusest välja tõmmatud inimestest surid peksu, kuulihaavade või matšeetehoopide tagajärjel.

Tapmiste taga ei pruugi aga olla riigi sõdurid, vaid paramilitaarsed, terroristlike kalduvustega rühmitused, mis Hartumi elanikke juba aastaid kimbutavad ja hirmutavad. Sõjanõukogu vabandas rahva ees ning lubas asja uurida. Kuid kui sõjavägi tegi opositsiooni ja rahva esindajatele ettepaneku koos maha istuda ja juhtunut arutada, ütlesid nood ära, viidates usaldamatusele. Kes mõrtsukad rahvale kallale saatis, kelle käskudele nad allusid, mis tegelikult juhtus? Opositsiooni sõnul kaotas sõjavägi esmaspäeval täielikult nende usalduse.

Tapatalgud panid sõjaväe juhtkonna küll pealtnäha järele mõtlema ning esmaspäeval lubasid nad, et üheksa kuu jooksul korraldatakse Sudaanis korralikud demokraatlikud valimised. Kas lubadus täidetakse, selgub aja jooksul.