Juhtkiri

Juhtkiri | Ida-Virumaa järjekordne püssirohutünn (12)

Ohtuleht.ee, 5. juuni 2019, 19:08
Otsekui välk selgest taevast tuli uudis, et Eesti elektritootmine on krahhi äärel, töötajad sundpuhkusele saadetud ning tulevik tume. Samas on kõrgepalgaliste majandusjuhtide ja poliitikute töö vältida juba eos tervet riiki raputava stsenaariumi teket. Praegu pole aga selgust isegi kriisi tekkepõhjustes. vaidlevad ju elektritootja ja võrguettevõtte juhid avalikult, kas süüdi on Venemaalt tulev odav elekter või hoopis muud asjaolud. 

Venemaalt odava elektri ostmist ei saa majandusloogika järgi pahaks panna, sest Eestigi on müünud meil toodetud elektrit merekaablit mööda Põhjamaadesse. Samas ei saa idanaabri puhul välistada odavmüügi poliitilisi allhoovusi. Igal juhul peame olema valmis selleks, et kui väljast ei saa enam odavat elektrit osta, peab meie endi tootmine ja varustuskindlus olema tagatud. 

Kuid me ei saa ka lihtsalt niisama oodata, kuni võib-olla kunagi tekkib vajadus taaskäivitada Ida-Virus elektrijaamade katlad, sest praegu sundpuhkusele saadetud energeetikud on plahvatusohtlik jõud ja tuhandete perede sotsiaalne olukord võib kujuneda teravaks. Loodetavasti on ka töötukassal olemas kriisiplaan suure hulga Kirde-Eesti töötutega tegelemiseks ja ümberõppeks. Või kuivõrd valmis oleme, kui tööta jäävad idavirumaalased tulevad koos peredega Tallinna tööd otsima ning kogu Kirde-Eesti hakkab senisest veelgi enam sarnanema väljasureva kummituslinnaga?

Senine plaan rajada uus õlitehas pelgalt sellepärast, et kaevandusi mitte sulgeda ja võimaldada kaevuritele tööd, näitab suurema plaani puudumist. Põlevkivienergeetikast loobumine on tulnud meile niivõrd ootamatult, et tuule- ja päikeseenergia üha laiema kasutuselevõtu kõrval hoiame kaevandused töös ainuüksi võimalike rahutuste kartuses. Kui meile ei kõlvanud puhta keskkonna nimel tselluloositehas ega isegi suurkanala, siis kas õlitehas on tõesti parem variant? Pealegi võtaks selle ehitamine aastaid. Mis aga takistab sama ajaga mõne muu nüüdisaegsema tootmise püstipanekut samas piirkonnas? Ida-Virumaa sotsiaalsetest probleemidest pole kogu taasiseseisvusajal suurt midagi õpitud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee