Foto: Teet Malsroos
Madleen Vapper | Video: Teet Malsroos 5. juuni 2019 15:55
Hollywoodi filmitegija Christopher Nolan soovib Eestisse filmima tulles võtete jaoks sulgeda Laagna tee, mis on Lasnamäe linnaosa liikluse tuiksoon. Tallinna linnavalitsus ei jõudnud kolmapäeval tee sulgemise osas kindla otsuseni, kuid pani paika tingimused, mille alusel võiks seda kaaluda.

Esimese asjana kinnitas linnavalitsus, et teed ei saa kindlasti terveks kuuks sulgeda. Kompromissina oleks linn valmis tee sulgema laupäeviti ja pühapäeviti. Esmaspäeviti ja teisipäeviti on linna hinnangul igasugune tee sulgemine mõeldamatu. Vahemik kolmapäevast reedeni on läbirääkimiste küsimus ja kui tee jääb tipptundide ajal liiklusele vabaks, saaks ka nendel nädalapäevadel Laagna teel filmida.

Foto: Tiina Kõrtsini

Arvamusi on erinevaid

Lasnamäe linnaosa uus vanem Andres Vään on olnud projekti suhtes soosiv. Tema sõnul oleks Laagna tee sulgemine õige otsus, kuna film kasvataks Eesti tuntust välismaal ja pole saladus, et selle sulgemisega nõustumine tooks linnale mitme miljoni euro ulatuses täiendavaid tulusid. 

Samas Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart ei olnud Laagna tee sulgemise mõttest vaimustuses. „Me ei või lubada Laagna tee täielikku sulgemist. Oleme valmis kaaluma magistraali osalist sulgemist palju lühemaks ajaks, kuid täielik sulgemine terveks kuuks ei ole mõeldav,“ märkis Kõlvart.

Peaminster Jüri Ratase sõnul on oluline leida kompromiss, mis lubaks filmivõtetel toimuda nii, et see ei tooks linnaelanike liiklemisse täielikku kaost.

Kõlvart lisas ka, et Warner Bros. kompanii filmivõtted ei ole suur võimalus mitte ainult Eestile, vaid ka firmale endale. "Kui projekti eestvedajad saaksid pakkuda meile mingit väga konkreetset summat Tallinna linna elu arendamiseks, siis võib-olla oleks lihtsam ka läbi rääkida," ütles Kõlvart.

Tallinna linn saaks filmist tulu ainult Laagna tee sulgemise eest, ning praegu hindab Kõlvart selleks summaks 50 000 kuni 60 000 eurot. Ülejäänud kasum läheks peamiselt Eesti riigile. "Tallinna linna elanikud võiksid saada ka midagi rohkemat, kui seda projekti oleks võimalik ellu viia. Sealhulgas ka kultuuriprogramm," lisas Kõlvart.

Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu tõstatas küsimuse, kas me eestlastena tahaksime, et ülemaailmses filmis näidatakse just linnahalli. Üks peamine põhjus, mida filmivõtete toetamiseks välja tuuakse, on see, et film mõjuks Eesti mainele hästi. Praegu on aga teada vaid kaks võttepaika – linnahall ja Laagna tee – ning Kõlvarti sõnul ei pruugi need vaated Eestist nii ihaldusväärset muljet jätta, kui loodetakse.

Täiendatud kell 15.39.