Galeriid

GALERII | Toompeal protestiti teaduse eest: ei saa oma riigi alustuge katki saagida (98)

Egert Pärna | Johanna-Kadri Kuusk, 5. juuni 2019 12:07
Teadlaste hoiatusstreik.Foto: Julia Bogacheva
Teadlased korraldasid kolmapäeval tunniajase hoiatusstreigi Tallinnas Riigikogu ees ja Tartus Haridus- ja Teadusministeeriumi ees, et toetada oma palgatõusu nõuet ja teadusleppe täitmist valitsuse poolt.

Otsus meeleavaldus korraldada tehti pärast uudise ilmumist selle kohta, et valitsus ei kirjutanud riigieelarve strateegiasse teadusleppega võetud kohustust tõsta teaduse rahastamine ühe protsendini SKT-st. Möödunud nädalal toimus Tallinnas juba üks meeleavaldus teaduse toetuseks. Demonstratsioon oli korraldatud kui teaduse matus.

TalTech'i akadeemik Vladimir Viies Foto: Julia Bogacheva

TalTech'i akadeemik Vladimir Viies kommenteeris kohapeal, et midagi tuleb teha, sest ülikoolide lagunemine läheb järjest võimsamaks. „Kohalik seltskond ei jää siia, kui nad ei saa väärilist palka. Me saame aru, et raha on vähe, aga seda saab mõistlikult kasutada. Ei saa oma riigi alustuge katki saagida. Loomulikult on unistus, et teadlased leiaksid rahapuu, aga see jääb unistuseks,“ kommenteeriis Viies ja lisas, et kui me tahame, et kohalikud kodumaale ülikooli läheksid, siis peab olema ka sellele vastav õpetajaskond. „Ilma meieta ei saa olla riiki,“ ütles ta kõne lõpuks.

Ajaloolane Marek Tamm Foto: Julia Bogacheva

Teadlane Marek Tamm sõnas, et valitsuse otsus teadusleppest taganeda ei jätnud neile muud võimalust, kui end meeleavaldusega nähtavaks teha. „See ei ole võitlus ainult raha eest, vaid ka Eesti parema tuleviku eest. Eesti ainus maavara on Eesti ajud,“ toonitas ta.

Itaalia päritolu teadur Daniele Monticelli Foto: Julia Bogacheva

Itaalia päritolu teadur Daniele Monticelli sõnas, et kuigi möödunud nädalal peeti teaduse matuseid, on sellel nädalal siiski põhjust protestida, kuna veel pole lõplikult kadunud usk maetu surnust üles äratamisse. „Oleme valmis proteste jätkama kuni teaduslepe on täidetud. Nädal tagasi ütles Jüri Ratas, et raha leida on võimatu. Mulle meenus loosung „olge realistid, nõudke võimatut“ ja nõudes võimatut oleme me realistid. 300 miljonit pole võimatu, see on poliitilise tahte küsimus. Ma olen pärit Itaaliast, meil on teadus valitsuse prioriteetide seas viimasel kohal. Ajud voolavad meil välja, Itaalia majandus on seisnud juba paarkümend aastat. Kas me soovime Eestile sama?“

Mario Kadastik Foto: Julia Bogacheva

Eesti Noorte Teaduste Akadeemia president Mario Kadastiku sõnul ei ole praegu asi ainult selles, et teadusel on raha juurde vaja. Meeleavalduse põhjuseks on see, et teadlased on juba üle kümne aasta riigiga suhelnud, et jõuda mingisugusele kokkuleppele. “Mullu hakkas asi suuremalt pihta teadusmarsiga ja kulmineerus teadusleppega septembris. See oli viimane katse lahendada probleemi klassikaliste kirjalike meetmete kaudu. Ja nüüd, kui see lepe osutus Jüri Ratase sõnade järgi võimatuks, siis oleme me äärmiselt pettunud ja me ei lõpeta neid aktsioone niipea kindlasti,” lubab Kadastik.

“Oluline aspekt, mis meedias on kajastamata jäänud - teadus toodab raha. Iga teadusesse panustatud euro toob laias laastus majanduskasvu 30-40 eurot. Need investeerimata jäänud sajad miljonid tähendavad riigi jaoks miljardeid eurosid kadu,” toonitab ta.

Meeleavaldusele on tulnud ka päästjad

Protestile on tulnud ka päästjad. Nende esindaja Kalle Koop sõnas, et nad lihtsalt pidid teadlasi toetama tulema, kuna neid seob tunne, et neid on petetud.

„Äsja toimunud valimiste eel külvasid erakonnad üksteise võidu kogu Eesti üle rohkete lubadustega. Ainult hääletage! Päästjatele lubati palka Eesti keskmisele tasemele. Akadeemiliste töötajatele lubati aga teaduse rahastamist ühe protsendi jagu SKPst. Suure meediakära saatel sõlmiti vastav kokkulepe. Tänaseks on selgunud see, et kumbki lubadus ei ole isegi jõudnud riigieelarve strateegiasse, kuna puuduvad katteallikad,” tõdeb Koop.

Kalle Koop Foto: Julia Bogacheva

Päästjate ametiühingu esindaja on hämmingus sellest, et tõusva majanduse tingimustes ootab teaduse rahastamist ees seisak. Päästeameti eelarvet tuleb kärpima hakata ja ees võivad oodata isegi koondamised. "Meid teeb murelikuks see, kui lihtsalt taganevad poliitikud antud lubadustest. Mees annab sõna, mees võtab sõna. Keegi ei vastuta. Mida oodata järgmiseks? Tuletame siin meelde poliitikutele, et lubada tohib vastutustundlikult, sest lubadused on täitmiseks!"Samal teemal

05.06.2019
GALERII | Tartu teadlased protestimas: mina ei ole punaprofessor!
05.06.2019
FOTOD | Kunstnikud riputasid teaduse toetuseks EKA majale loosungi

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee