Eesti uudised

Palju võivad bussiõnnetuses vigastada saanud inimesed kahjutasu nõuda? (17)

Egert Pärna, 4. juuni 2019 20:25
Kindlustusadvokaat Olavi-Jüri Luik.Foto: Advokaadibüroo Lextal
Teisipäeval Nõmmel toimunud liiklusõnnetuses põrkasid kokku liinibuss ja sõiduauto, vigastada sai 14 inimest. Kindlustusadvokaadi sõnul on ka bussis kannatada saanud inimestel võimalik õnnetuse põhjustanud juhi kindlustuselt valuraha nõuda. 

Kindlustusadvokaat Olavi-Jüri Luik ütleb, et konkreetset liiklusõnnetust on raske kommenteerida, sest ta ei tea konkreetsete inimeste vigastuste raskusastet. „Teoreetiliselt on sellise liiklusõnnetuse puhul võimalik süüdlase kindlustusseltsilt hüvitist nõuda kõigil füüsiliselt viga saanud inimestel. Kes pole füüsiliselt viga saanud, võib samuti hüvitist nõuda – näiteks kahjustatud riiete ja isiklike asjade, näiteks mobiiltelefoni, eest,“ selgitab ta.

Kui inimene peab liiklusõnnetuse tagajärjel jääma haiguslehele, peab süüdlase kindlustusselts maksma talle kinni tegeliku palga ja haiguslehe alusel saadud vahe. Ja kui inimene jääb püsivalt töövõimetuks, makstakse talle kinni eelneva palga ja saadavate toetuste vahe, arvestades tema töövõime vähenemise ulatust.

Ka valu ja vaev makstakse kinni

Olavi-Jüri Luige sõnul ei tea liiklusõnnetustes füüsiliselt kannatanud sageli seda, et kindlustusseltsilt võib küsida ka mittevaralist hüvitist. Ehk teisisõnu seda, et kinni makstaks ka valu ja vaev. Ta osundab, et liikluskindlustuse seaduses on ära toodud suisa sellekohane hinnakiri. Nii näiteks võib kannatanu kerge tervisekahjustuse või kehavigastuse korral saada 100 eurot, eriti raske tervisekahjustuse või kehavigastuse korral aga 3200 eurot.

Kindlustusadvokaat Olavi-Jüri Luik. Foto: Advokaadibüroo Lextal

„Tegelikult makstakse kindlustuspraktikas ka oluliselt suuremaid summasid,“ teab Luik enda praktikast. „Ette tuleb ka kümnetesse tuhandetesse eurodesse ulatuvad valu ja vaeva hüvitisi. Mina ise olen esindanud inimesi, kellele kindlustusandjad on maksnud mittevaralise kahju eest ka 30 000 eurot - 40 000 eurot,“ mainib kindlustusadvokaat. Sellist hüvitist saavad Luige sõnul küsida ka liiklusõnnetuses raske tervisekahjustuse saanud inimese, kes hilisemalt vigastustesse sureb, pärijad.

Samal teemal

04.05.2019
FOTOD SÜNDMUSKOHALT | Tallinnas sai bussi ja sõiduauto kokkupõrkes 14 inimest vigastada, kaks kannatanut viidi haiglasse