Maailm

„Vales vaimus üritus!“ Miks ei meeldinud Kim Jong-unile tema auks korraldatud suuretendus? (1)

Toimetas Greete Kõrvits, 5. juuni 2019 17:55
Kim Jong-uni õde (kõige vasakul) ei istunud seekordsetel Rahvamängudel venna kõrval. Võimalik, et see on märk soosingu kadumisest, see aga omakorda märk propaganda intensiivistumisestFoto: AFP PHOTO/KCNA VIA KNS/Scanpix
Põhja-Korea diktaator Kim Jong-un kritiseeris karmide sõnadega riigi suurimat propagandaüritust, öeldes, et üritus oli kantud valest vaimsusest. Põhja-Koread uurinud ekspert aga leiab, et asi polnud kehvas etteastes, vaid ideoloogilises poliitmängus, kus kritiseerima peab ükskõik mida, et nälgivat rahvast „õiges“ suunas tigedana hoida.

Põhja-Korea Rahvamängud on tohutu üritus, kus esinevad tuhanded tantsijad, suur osa neist lapsed. Tegemist on suurejoonelise propagandaüritusega, mis peaks hoidma põhjakorealaste üksmeelsust ja muidugi vankumatut armastust Suure Juhi vastu. Esinemine on viimsete detailideni koordineeritud. Riigimeedia andmeil polnud Kim Jong-un aga rahul ei seekordsete Rahvamängude tööeetika ega üldise vaimsusega.

Samal teemal

Kuid BBC-ga kõnelenud Põhja-Korea poliitika ekspert Minyoung Lee leiab, et vaevalt oli asi selles, et etenduse koreograafia polnud Kimi maitse järele või et esinejate näod ei säranud piisavas õnnejoovastuses.

Pigem kardab Kimi režiim, et muutus liiga pehmeks. Hiljutiste reiside ja suurkohtumiste taustal vähendas riigimeedia oluliselt Lõuna-Korea ning USA-vastast propagandat ja leevendas sõnakasutust vanade vaenlaste suunal. Need kohtumised aga soovitud tulemusi ei toonud, veebruari suurkohtumine USA presidendiga Hanois kukkus üldse läbi. Nüüd on vaja jälle karm käsi välja tuua.

Mitte ainult ei kukkunud viimane suurkohtumine läbi, on ka üsna selge, et Põhja-Korea suhtes rakendatud sanktsioonid jäävad kehtima. Eraklik riik peab seega valmistama inimesi ette praegusest veelgi raskemateks aegadeks. Et nälgiv rahvas ei hakkaks mõtlema, et äkki võiks kitsikuses süüdistada oma riigi valitsust ja režiimi, tuleb ruttu lõpetada igasugune pehmenenud retoorika välismaailma suhtes ning tugevdada riigi sisemist ühtsust.

Eelmisel nädalal kirjutas üks Lõuna-Korea väljaanne, et läbikukkunud suurkohtumise tõttu lasi Kim hukata mitu vastutavat ametnikku (loe SIIT). Mõneks ajaks kadus rahva pilgu alt Kim Jong-uni õde Kim Yo-jong. Vennaga Hanoisse reisinud Yo-Jong on küll elus ning istus Rahvamängudel diktaatoriga samas loožis, kuid, nagu Põhja-Korea režiimi analüüsijad märgivad, ei istunud enam venna kõrval. See võib viidata soosingu kadumisele ning sellelegi, et Kim Yo-jong ei ole enam Põhja-Korea poliitbüroo liige. Kim Jong-un ei pruugi oma õde ebaõnnestunud kohtumise tõttu hukata, küll aga võib ta anda märku, et ta – ning tema läbi riik üldiselt – on Kim Yo-jongis pettunud.

Minyoung Lee osutab ka sellele, et Kimi ootamatuna näiv pahameel Rahvamängude vastu pole sugugi teab mis ootamatu. Kriitilistel hetkedel hakkavad Põhja-Korea diktaatorid ikka igasugu ürituste ja projektide suunal näpuga näitama. Kriitikanool võib tabada isegi midagi nii igapäevast kui puude istutamine, mille rahulolematu Kim kord ebapiisavaks kuulutas.

Märtsis arutles Kim Jong-un, et riik peaks propagandat teostama uutmoodi. Sestsaati kuuleb riigimeedias järjest rohkem hoiatusi „kodanliku eluviisi“ ja „mittesotsialistlikke nähtuste“ kohta. Minyoung Lee selgitab, et rahvast peab välismõjude vastu üles ässitama ning see tähendab propagandamasina erilist halastamatust vähimagi ebatäpsuse või ebatäiuslikkuse puhul – olgu siis puude istutamisel või tantsuetendusel. Põhja-Korea Rahvamängud polnud seekord tõenäoliselt millegi poolest „kodanlikumad“ kui muidu. Aga riigis, mille režiim tahab hoida võõra- ja võõrapärase vaenu, hirmu- ja pealekaebamisõhkkonda, tuleb Lee sõnul kritiseerida kõike, mida vähegi võimalik.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee