Eesti uudised

Riigikohtu esimees: kohtunike töökoormus on ebaühtlane ja personali pole kuskilt leida (2)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 4. juuni 2019 13:48
Foto: Tiina Kõrtsini
Riigikohtu esimees tõi riigikogule välja kitsaskohad kohtute praeguses töös. Tallinnasse koonduv rahvas on pealinna kohtunike töökormuse kontimurdvalt suureks kasvatanud ja samal ajal jäävad maakondade kohtumajad aina tühjemaks.

Riigikohtu esimees Villu Kõve andis teisipäevasel täiskogu istungil riigikogule ülevaate kohtukorralduse, õigusemõistmise ja seaduste ühetaolise kohaldamise kohta. Oma ülevaates keskenduski ta kohtute ebaühtlasele koormusele ja personaliküsimusele.

Samal teemal

Kõve tõdes, et inimeste koondumine Harjumaale on kasvatanud kohtuasjade hulga Harju Maakohtus nii suureks, et kohtunikel on kohati raskusi koormusega toime tulla. Teistes Eesti piirkondades on kohtuasjade hulk Kõve sõnul küll langenud, aga kaasused on järjest keerulisemad.

Maakondade kohtumajad jäävad tühjemaks

Ta nentis, et maakondade kohtumajadesse on järjest raskem ka kohtunikke ja kohtupersonali leida. Kõve tõi näiteks, et suur osa Narva kohtunikest elab Tallinnas, samuti ei ela Lõuna-Eestis paljud kohtunikud seal, kus nad õigust mõistavad. Kõve sõnul kasutatakse üha rohkem videokonverentsi lahendust, kuid on kaasusi, kus vahetu kontakt inimesega on vajalik. „Tallinnast või Tartust vaadates võib tunduda üllatav, kuid Eestis on neid inimesi, kes ei kasuta e-posti, kellel puudub ID-kaart või kellel tuleb arvuti kasutamiseks minna lähimasse raamatukokku. Ja neid inimesi ei ole nii vähe, kui siit Tallinnast ja Tartust vaadates võib-olla tundub. Aga kõigile meil Eestis tuleks õigusemõistmine hoida kättesaadav,“ ütles Riigikohtu esimees.

Kõve tõi esile, et Euroopa Liidu võrdluses on Eesti oma kohtusüsteemiga menetluse kiiruse, kvaliteedi, sõltumatuse ja efektiivsusega Taani järel teisel kohal. Praegu on tema sõnul küsimus, kui palju ja millise kvalifikatsiooniga kohtunikke ja kohtuametnikke vajab kohtusüsteem viie või kümne aasta pärast ning kui palju võiksid digilahendused vähendada vajadust inimeste järele. Ta ütles, et lahenduste leidmise nimel teevad tööd kohtuhalduse nõukoda ja Justiitsministeerium.

Kiireid muudatusi Riigikohtu esimehe sõnul kindlasti toetada ei saa. „Kohtunikud on tänase korraldusega harjunud ja see on taganud asjade kiire lahendamise ja seetõttu tuleb igat muudatust siin tõsiselt mõelda,“ märkis Kõve.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee