Maailm

Maailma tuntuim koolitüdruk jätab aastaks koolitee pooleli (64)

Aadu Hiietamm, 5. juuni 2019 13:30
TEEB KOOLITEEL AASTASE PAUSI: Põhikooli lõpetav Rootsi kliimaaktivist Greta Thunberg (16) pühendub võitlusele kliimamuutustega. Foto: Reuters/Scanpix
Rootsi koolitüdrukust Greta Thunbergist on saanud vähem kui aastaga kliimaaktivistide võtmefiguur.  Tänavu  lõpetab ta üheksaklassilise põhikooli ning pühendub vähemalt aastaks täielikult võitlusele globaalse kliimasoojenemise vastu. Gümnaasiumis asub Greta Thunberg õppima ilmselt järgmise aasta augustis, vahendab Dagens Nyheter. 

16aastane Greta Thunberg otsustas oma sõnul koolitee aastaks pooleli jätta raske südamega, kuid samas on selge, et just praegu on jõudnud võitluses kliimamuutustega kätte otsustav ajajärk. 

Samal teemal

Greta Thunberg soovib septembris osaleda ÜRO kliimakohtumisel New Yorgis ning  detsembris Tšiili pealinnas Santiagos ÜRO egiidi all toimuval kliimakonverentsil. Kuna tüdruk on loobunud kliima kaitsmiseks lennukiga lendamisest, siis suundub ta üle ookeani tõenäoliselt laevaga. 

Grete Thunbergi tähelend sai alguse mullu augustis. Täpsemalt läks ta ajendatuna kuumast suvest ja riiki laastanud metsatulekahjudest 20.  augustil ehk esimesel koolipäeval  Stockholmis parlamendihoone juurde, kaasas plakat „Skolstrejk för klimatet“ („Koolistreik kliima eest“). 

Kuigi tema ooperilauljast ema ja näitlejast isa arvasid, et tütar peaks ikka hoopis kooli minema ja õpetajadki olid pahased, istus tol ajal 15aastane Greta parlamendihoone juures iga päev kuni 9. septembril toimunud parlamendivalimisteni. Pärast seda jätkas ta streiki reedeti ning koos temaga tulid parlamendihoone juurde ka teised kliimaaktivistid. 

„REEDED TULEVIKU NIMEL“:  Meelt avaldavad Müncheni koolilapsed.Foto: ZUMAPRESS/Scanpix

Targa jutuga Rootsi koolitüdrukut märgati kiiresti ka mujal maailmas ning tema eeskujul hakkasid koolilapsed paljudes riikides reedeti meelt avaldama. Kampaania kannab nime „Reeded tuleviku nimel“. Tänaseks on toimunud ka kaks ülemaailmset aktsiooni. Neist esimene 15. märtsil ja teine 24. mail.  

Enda sõnul kuulis Greta inimeste põhjustatud kliimasoojenemisest kaheksa-aastasena koolis ning otsustas anda oma panuse selle pidurdamiseks.Ta hakkas kodus energia säästmiseks tulesid kustutama, loobus lennukiga lendamisest ja hakkas veganiks. Samuti ei ostnud Greta ilma vajaduseta uusi asju. Viis aastat tagasi lõpetas ta mingil hetkel rääkimise ja peaaegu ka söömise, tehes sellega perele palju muret.  Arstid diagnoosisid tal Aspergeri sündroomi, mis on autismi kerge vorm. Greta sõnul oli diagnoosist palju abi ning see aitas tal normaalsesse ellu tagasi tulla. 

Mullu detsembris kutsuti Greta Thunberg ÜRO kliimakonverentsile Katowices. Ta pani seal peetud kõnes riikide esindajatele südamele, et soovib elamiskõlblikku maailma nii endale kui ka oma lastele.

„2078. aastal tähistan 75. sünnipäeva. Kui mul peaks olema lapsi, siis nad veedavad selle päeva võib-olla koos minuga. Ehk küsivad nad minult midagi teie kohta. Näiteks miks te ei teinud midagi, kui oli veel aega midagi teha,“ ütles kliimaaktivist Greta Katowices.  Seejärel on ta olnud oodatud külaline paljudes riikides. 

Kriitikutele, kes rõhutavad, et õpilased peaksid meeleavalduste asemel olema koolis, on Greta Thunbergil vastus olemas: „Kui te ütlete, et me raiskame väärtuslikku kooliaega, siis lubage mul teile meelde tuletada, et meie poliitilised liidrid on raisanud aastakümneid eitamisele ja tegevusetusele. Kuna meie aeg on lõppemas, oleme otsustanud hakata tegutsema. Oleme alustanud teie korralageduse koristamisega ja me ei peatu enne, kui see on tehtud.“

Greta Thunberg kandideerib tänavu ka Nobeli rahupreemiale. 16aastase koolitüdruku esitasid kandidaadiks Norra kolm vasakpoolset parlamendisaadikut, kelle sõnul kujutab tema asutatud liikumine olulist panust rahu heaks. Kokku  kandideerib tänavusele rahupreemiale 301 üksikisikut või organisatsiooni. Võitja teeb Norra Nobeli komitee teatavaks oktoobris. 

VIINIS: Läinud nädalal osales Greta Thunberg suurel rahvusvahelisel kliimakohtumisel Austria pealinnas. Temast vasakul on ÜRO peasekretär Antonio Guterres ning paremal Austria liidupresident Alexander Van der Bellen ja endine California kuberner Arnold Schwarzenegger. Foto: Reuters/Scanpix

Eelmisel nädalal  osales Greta Thunberg Austria pealinnas Viinis toimunud suure rahvusvahelisel kohtumisel, mille peaorganisaator oli Arnold Schwarzenegger, ja kutsus inimesi kliimasoojenemise pidurdamiseks muutma kõike. Rootsis ongi juba paljud inimesed loobunud tema eeskujul lennukiga lendamast.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee