Maailm

Sudaani sõjaväelased tapsid meeleavalduse käigus vähemalt 35 protestijat 

Toimetas Aare Kartau, 4. juuni 2019 11:26
Sudaani protestijad, kes soovivad demokraatlikke valimisi.Foto: Reuters/Scanpix
Sudaani sõjanõukogu nõustus viimaks demokraatlike valimistega. Sellise lükke ajendiks oli esmaspäevane protestiaktsioon, kus sõjaväelased avasid rahva suunas tule – hukkus vähemalt 35 demokraatiat pooldanud meeleavaldajat, vahendab CNN.

Sudaani pealinnas Hartumis toimunud konfliktis said väidetavalt viga sajad inimesed ning vähemalt 35 sai surma. Protestijate soov oli see, et sõjaväe üleminekunõukogu annaks võimu rahvale. Sudaani intsident tekitas tugevat kriitikat ka välisriikides. 

Sõjanõukogu on riiki valitsenud alates augustist, kui kohalt tõugati kauaaegne president Omar al-Bashir. Sõjavägi ja opositsioonigrupid leppisid pärast riigipööret kokku, et üleminek demokraatiale toimub kolme aasta jooksul. Pärast rahva ülestõuse ning hiljutist verist kokkupõrget nõustus sõjaväe ülemnõukogu juht Abdel Fattah al-Burhan, et üleriigilised valimised toimuvad järgneva üheksa kuu jooksul. Ta tõdes, et ainus viis Sudaani valitseda, on „läbi valimiskasti“.

Sudaani sõjaväelased.Foto: AFP/Scanpix

Al-Burhan kinnitas, et valimisi kontrollivad nii rahvusvahelised kui kohalikud vaatlejad ning vahepealseks perioodiks moodustatakse ajutine valitsus. Esmaspäeval hukkunuid nimetas al-Burhan „märtriteks“ ning avaldas kahetsust vägivalla eest. Siiski ei tunnistanud ta otse, et sõjavägi oli verevalamise eest vastutav, vaid kutsus inimesi andestama.

Samal teemal

11.04.2019
RIIGIPÖÖRE: sõjavägi kukutas Sudaani presidendi

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee