Eesti uudised

Minister Aab Eesti Energia töökriisist: olukord on paljude perede jaoks katastroofiline (66)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 4. juuni 2019, 11:34
Riigihalduse minister Jaak AabFoto: Tiina Kõrtsini
Vene elektrist tulenev ebavõrdne konkurents elektriturul ja kõrge CO2 kvoodi hind on sundinud Eesti Energiat vähendama põlevkivist elektri tootmist ning saatma kuni 1300 töötajat suvisele sundpuhkusele.

Eesti elektrijaamas otsustati rakendada sundpuhkust juba aprillis. Lähiajal võtab Eesti Energia sama meetme kasutusele ka teistes suurenergeetika ettevõtetes, eeskätt kaevandustes. Sundpuhkus puudutab kokku kuni 1300 töötajat.

Samal teemal

Kui aasta alguses näitasid ettevõtte prognoosid, et suurenergeetika elektritootmisüksused suudavad avatud turul konkureerida, siis tegelikkuses on olukord teine.

Suurenergeetika eest vastutav juhatuse liige Raine Pajo ütles, et tekkinud olukord on tingitud eelkõige CO2 kõrgest turuhinnast ja suurest kogusest Vene elektrist Nord Pooli turul. "See seab Euroopa Liidu elektritootjad ebavõrdsesse konkurentsiolukorda, kuna Venemaa elektritootjad ei pea kvootide eest maksma 25 eurot tonni kohta,“ selgitas Pajo. Elektrienergia import Venemaalt Nord Pooli turule on võrreldes eelmise aastaga suurenenud ligi 1,5 korda.

Tootmisüksuste ja kaevanduste vähenenud koormus ei võimalda töötajatele täistööaega pakkuda ja seetõttu otsustati rakendada sundpuhkust esmalt Eesti elektrijaamas. Kuna põlevkivi tarbimine elektrijaamades on vähenenud, on Eesti Energia sunnitud lähiajal kasutama sundpuhkust ka teistes suurenergeetika ettevõtetes. Kõigepealt pakutakse töötajatele võimalust võtta välja korralised puhkused ja puhkusejäägid.

Vastavalt seadusele võib sundpuhkuse kestus moodustada kuni 90 päeva 12 kuu jooksul, mida tööandja võib planeerida kas korraga või päevade kaupa. Sundpuhkusega kaasneb ka palga vähendamine. Palga kärpimine sõltub koormuse vähendamisest, kuid töötasu ei ole väiksem kui miinimumpalk.

Riigihalduse minister Aab: olukord on paljude jaoks katastroofiline

Minister Jaak Aab sõnas, et Ida-Virumaa inmiesed ei tohi kindlasti jääda riigipoolse abita. „Olukord on rohkem kui kriitiline ja tegutseda on vaja kiiresti. Valitsuse üks prioriteete on toetada töökohtade loomist ja kohaliku arengu hoogustamist Ida-Virumaal ning juba oli märgata ka positiivset trendi,“ märkis minister.

Selle aasta jaanuaris oli Ida-Virumaal töötuna arvel 5612 inimest, siis aasta tagasi samal ajal 6132. Siiski on Ida-Virumaa võrreldes teiste maakondadega  üks suurima tööpuudusega maakondi Eestis. Töökohtade kadumine põlevkivi tootmises on löök kogu maakonnale ja laiemas pildis Eesti regionaalarengule.

„Riik on algatanud Ida-Virumaa programmi, mille eesmärk on piirkonna toetamine ja uute mitmekesisemate töökohtade loomine. Üks põhjus programmi käivitamiseks oligi mure, et keskkonnasõbralikemate energiaallikatele üle minnes jäävad osad inimesed energeetika valdkonnas tööta. Aga energiaturul toimuva tõttu jõudis see probleem kätte varem, kui oskasime oodata,“ sõnas Aab ja ütles, et inimeste töökaotuse vältimiseks on üks võimalus Eesti Energial orienteeruda põlevkivist õli tootmisele ning taastuvenergia osakaalu suurendamisele.

„Arvestades, kui suur on tänane probleem, on kindlasti vaja suurendada Ida-Virumaa programmi mahtu. Eeltöö on tehtud ja meetmed on töös, nüüd oleks vaja suurendada toetusmahtusid. Samuti on väga vaja ministeeriumite vahelist koostööd, et riiklike toetuste kaudu inimesi aidata.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee