Mart Helme Riigikogu kõnepuldis.Foto: Kuvatõmmis
Toimetas Viljar Voog 3. juuni 2019 21:03
Siseminister Mart Helme umbusaldamine kukkus täna riigikogus häältega 46:53 läbi. 45 opositsioonisaadikule lisaks hääletas umbusaldamise poolt Viktoria Ladõnskaja-Kubits.

Pärast kahetunnist Helme küsitlemist toimunud hääletamisel osales 99 riigikogu saadikut. Puudus Jaanus Karilaid (Keskerakond), Siim-Valmar Kiisler (Isamaa) pole veel riigikogu ees ametivannet andnud.

„Umbusaldusavaldusel on praegu 45 allkirja - Reformierakonna ja Sotsiaaldemokraatliku erakonna saadikute ning Raimond Kaljulaidi omad. Suhtleme endiselt ka koalitsiooni esindajatega, et ka sealt toetust juurde saada,“ ütles Reformierakonna riigikogu fraktsiooni juht Kaja Kallas enne umbusaldamist.

Hääletustulemused Mart Helme umbusaldamisele. Foto: Kuvatõmmis

Helme: olen valmis Ratase ees vabandama

Mart Helme sõnas oma kaitsekõnes, et umbusaldajate südametunnistus peaks olema taolise teksti pärast must. „See on nagu üks halb kirjand ja peaks olema suunatud tegelikult Reformierakonna enda vastu,“ kritiseeris siseminister ja lükkas tagasi iga opositsiooni poolt tema vastu suunatud kriitika.

Üks peamisi umbusaldusavalduse punkte, Marti Kuusiku koduvägivallakaasuse uurimine on Helme sõnul kokku kukkunud. Minister kaitses oma käitumist ja sõnakasutust, kui süüdistused meedias ilmusid ja uurimine algatati. „Minul on informatsiooni, et perekonnaliikmeid käidi ähvardamas laste ära võtmisega, kui nad tunnistust ei anna,“ tuli Helme välja ränga väitega. „Kui see vastab tõele, võib see sobida totalitaarsesse ühiskonda, mitte demokraatlikku õigusriiki nagu Eesti peaks olema.“

Täiendava Urmas Kruuse küsimuse peale selgitas Helme, kuidas see info temani jõudis. „See on see, mida on mulle räägitud Rakvere inimeste poolt. Kas see vastab tõele, ma ei tea,“ võib ridade vahelt lugeda, et ta väidab seda mitte siseministrina, vaid EKRE juhina. „Ma ei arva, et peaksin neid (väiteid) 100protsendiliselt alusetuks pidama.“

Pärast skandaali ilmnemist kõnelesid valitsuse liikmed telefonitsi Karin Kuusikuga, kes lükkas eksabikaasa suunas kõlanud süüdistused ümber. Naistevastase vägivalla vastu võitlejad kritiseerisid sellist käitumist, sisuliselt kambakat. Helme midagi valet selles ei näinud.

Kadri Simson lükkas peaminister Jüri Ratasega peetud telefonikõne põhjal ümber Helme väite nagu oleks kõnealust telefonikõnet juhtinud just Ratas: „Tema osales kõnes üksnes kuulajana. Tema ei esitanud küsimusi.“

Helme nentis, et ta võis eksida: „Võibolla ma mäletan valesti. Neid sündmusi on nii palju olnud.“ Täpsustavale küsimusele vastates lisas ta: „See oli väga emotsionaalne hetk, kõigil olid kired üles köetud, skandaal mastaapne. Kui Jüri väidab, et tema ei küsinud midagi, olen valmis tema ees vabandama. Mina mäletasin seda teisiti.“ Helme rõhutas, et ta ei valetanud, vaid lihtsalt eksis.

***
„Oma lapsi õpetan nii, et kui teid rünnatakse, siis ära kunagi ründa vastu, vaid proovi tuua fakte ja jääda inimeseks,“ manitses Kristina Šmigun-Vähi remargi korras Helmet.

Minister tutvustas paar minutit hiljem oma kasvatust: „Mind on õpetatud vastupidi: kui sind lüüakse, löö vastu.“

***
Mihhail Lotman (Isamaa) lubas, et jääb oma lubaduse juurde mitte umbusaldusavaldust toetada, kuid lõi Helme põhjal hüpoteetilise karakteri, kellele pakkus diagnoosiks süüdimatuse või sotsiopaatia.

Küsimusele, kas selline inimene sobiks siseministriks, vastas Helme, et just temasuguseid inimesi ongi valitsusse vaja.

***
Enne umbusaldusavalduseni jõudmist toimus riigikogus alkoholiaktsiisi langetamise seaduseelnõu esimene lugemine, kus opositsioonil oli eelnõu esitanud Siim Pohlakule ohtralt küsimusi.

EKRE fraktsiooni juht Pohlak rõhutas, et alkoholiaktsiiside vähendamisega 25 protsenti õlle ja kange alkoholi pealt kaob koalitsiooni hinnangul piirikaubandus Lätiga viimase osas 80 protsendi ulatuses ja õlle puhul väheneb peaaegu poole võrra. Pohlaku sõnul annab tarbijale lisamotivatsiooni Lätti sõitmisest loobumiseks ka odavpoeketi Lidl tulevane sisenemine Eesti turule, mis vähendab toidukaupade hinnavahet Eestis ja Lätis.

Lisaks tutvustas Pohlak prognoosi, et Soomest tulevad turistid ostavad aktsiisilangetuse tulemusel kolmandiku võrra rohkem kanget alkoholi ning 20 protsenti rohkem õlut.

Milline võiks olla aktsiisilangetuse mõju rahva tervisele? Pohlak kordas erinevates sõnastustes mitu korda sama mantrat: „Mina ei märganud küll, et aktsiisitõus oleks kuidagi aidanud Eestis joomist vähendada.“

Oma konkureerivat aktsiisipoliitika eelnõud tutvustas ka Reformierakond. Eelnõu lükati 62 häälega tagasi.