Maailm

Soome saab naiste valitsuse (11)

Toimetas Aadu Hiietamm, 3. juuni 2019 10:35
PRESSIKONVERENTSIL: Vasakult Soome roheliste juht Pekka Haavisto, Keskerakonna juht Juha Sipilä, sotsiaaldemokraatide juht Antti Rinne, Vasakliidu juht Li Andersson ja Rootsi Rahvapartei juht Anna-Maja Henriksson. Foto: Reuters/Scanpix
Soome uus peaminister, sotsiaaldemokraatide juht Antti Rinne tutvustas esmaspäeval Helsingis Oodi keskraamatus viieparteilise valitsuse programmi ja ministrikohtade jaotust.  Rinne kõrval said sõna ka valitsuskoalitsiooni ülejäänud nelja partei juhid. Viisik saabus raamatukogusse trammis. 

Kõnelused uue valitsuse programmi üle kestsid 23 päeva. 193leheküljeline programm sai nime "Kaasav ja oskav Soome, sotsiaalselt majanduslikult ja ökoloogiliselt kestlik ühiskond". Programmi üks keskseid eesmärke on kõrge tööhõive. Antti Rinne rõhutas, et aastal 2023 peab vanuserühmas 15 - 64 aastat tööhõive olema 75 protsenti. Koos sellega peaks tööpuudus vähenema praeguselt kuuelt protsendilt 4,8le protsendile. 

Keskerakonna juht ja eelmise valitsuse peaminister Juha Sipilä lisas hiljem, et valitsuse õnnestumine sõltub paljuski just tööhõives seatud eesmärkide saavutamises. 

Rinne lubas, et 183 miljonit eurot kulutatakse väikeste pensionide tõstmiseks. Täpsemalt hakkab praegu kuus alla 1000 euro suuruse pensioni saaja edaspidi igas kuus täiendavalt puhtalt kätte 50 eurot. Lisaraha saavad ka paljulapselised pered. Täpsemalt suurendatakse neljanda ja viienda lapse eest makstavat toetust.

Kolm miljardit eurot on kavas investeerida infrastruktuuri ja haridusse. 

Valitsusprogramm näeb ette alkoholi, tubakatoodete ning bensiini ja diislikütuse aktsiisi tõstmist. Tõuseb ka suhkrurikaste karastusjookide maks.

Uus valitsus kavatseb kehtestada ka teemaksud, mis tähendab autojuhtidele aastas 700-1000 euro suurust lisakulu.

Uus valitsus lubab ka, et riigis palgatakse täiendavalt 1000 arsti ja 300 politseinikku. Samuti on kavas muuta vägistamise määratlus, mis hakkab põhinema nõusoleku puudumisel.

PRESSIKONVERENTSIL: Vasakult Soome roheliste juht Pekka Haavisto, Keskerakonna juht Juha Sipilä, sotsiaaldemokraatide juht Antti Rinne, Vasakliidu juht Li Andersson ja Rootsi Rahvapartei juht Anna-Maja Henriksson. Foto: EPA/Scanpix

Riigi pagulaskvooti soovib uus valitsus tõsta esmalt 850ni aastas. Seejärel kaalutakse, kas lubada pagulasi vastu võtta vahemikus 850-1050. Seejuures tuleb varjupaigataotlused menetleda kuue kuu jooksul.

Eelmisesse valitsusse kuulunud Koonderakond ja Põlissoomlased andsid uue valitsuse programmile hävitava hinnangu. Koonderakonna juht Petteri Orpo võrdles valitsusprogrammi liivale ehitatud suvilaga. Põlissoomlaste arvates viib uus valitsus aga Soome pankrotti.  

Uues valitsuses on 19 ministrit

Uude valitsusse kuulub 19 ministrit. Seitse ministriportfelli kuulub sotsiaaldemokraatidele. Keskerakond saab viis, rohelised kolm, Vasakliit kaks ja Rootsi Rahvapartei samuti kaks ministrikohta.

Eelinfo põhjal on Soome uues valitsuses suurem osa ministritest naised. Seega saab Soome endale piltlikult naiste valitsuse. Kes täpselt valitsusse kuuluvad, selgub hiljem. 

Soome meedia meenutab, et naiste valitsus on riiki juhtinud varemgi. Nii olid Matti Vanhaneni teises valitsuses (2007 - 2011) 20 ministrist 12 naised.   

Küll aga ütles eelmise valitsuse peaminister Juha Sipilä ütles, et tema hakkab parlamendi tagapingist hoolikalt jälgima tööhõive-eesmärgi täitmist. Sellest saab järeldada, et tema ise valitsuses tööle ei hakka.

Uuel valitsuskoalitsioonil on 14 aprillil toimunud parlamendivalimiste tulemusena 200kohalises parlamendis 117 saadikukohta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee