Poliitika

Yana Toomi büroo palus õiguskantsleril kontrollida europarlamendi valimistel võimalikku seaduserikkumist (27)

Siim Randla, 3. juuni 2019, 07:18
Yana ToomFoto: Martin Ahven
Eurosaadik Yana Toomi büroo soovis õiguskantsleri hinnangut, kas selles pole Euroopa Parlamendi valimise seaduse rikkumist, kui Eesti kodanik ei saa EP valmistel hääletada.

Nimelt pöördusid Toomi büroo poole mitmed Eesti vabariigi kodanikud ja väitsid, et neid ei lubatud hääletama, kuna neil pole rahvastikuregistrisse kantud elukoha aadressi. 

Samal teemal

Euroopa Parlamendi valimise seadus ütleb vaid seda, et hääletamisõigus on Eesti kodanikul, kes on valimiste päevaks saanud 18aastaseks, teatas Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi Eesti büroo nõunik Margarita Kornysheva õiguskantslerile.

Selleks, et elukoha andmete puudumise tõttu ei jääks ühelgi hääleõiguslikul inimesel hääletamata, saab valimiste ajal oma elukoha registreerida lihtsustatud korras, selgitas õiguskantsleri nõunik Külli Taro vastuses, lisades, et rahvastikuregistri seaduse järgi kantakse valimiste ajal esitatud elukohateate alusel inimese aadress rahvastikuregistrisse viivitamata. Seejärel kantakse inimene valijate nimekirja. 

Alaliselt välismaal elav inimene saab oma elukoha andmed registreerida nii, nagu sätestab konsulaarseadus. Siseministeeriumi rahvastiku toimingute osakonna esindaja kinnitas, et kui samal ajal toimub välisesinduses hääletamine, saab inimene oma elukoha andmed esitada ja kohe ka
hääletada, selgitas Taro. 

„Kui mõnes valimisjaoskonnas inimestele seda võimalust ei selgitatud ning seetõttu neil hääletamata jäi, on tegu äärmiselt kahetsusväärse olukorraga. Paraku ei ole pärast hääletamise lõppemist enam võimalik teid aidata,“ teatas ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee