Eesti uudised

Kaliningradis algas kohtumõistmine Eesti kalameeste üle (8)

Marvel Riik, 2. juuni 2019 22:44
Pilt on illustratiivne.Foto: Teet Malsroos
Välisminister Urmas Reinsalu sõnul peeti 29. mail esimene kohtuistung Eesti kalameeste üle, kes võeti mais Vene võimude poolt kinni. Süüdistuse järgi püüdsid eestlased ebaseaduslikult kala Vene Föderatsiooni territooriumil.

„Kohtuistung peaks jätkuma kümne päeva jooksul,“ rääkis Reinsalu, kelle sõnul on kalameestele kaitsja muretsetud. Eesti konsul jätkab olukorra jälgimist ja tööd selle nimel, et kalahamed saaksid võimalikult kiiresti Eestisse. „Välisministeeriumi eksperdid saavad süüdistust detailsemalt kommenteerida, nii palju kui seda saab üldse teha, aga nad on ikkagi seotud ebaseadusliku kalapüügiga Vene Föderatsiooni vetes.“

Reinsalu ei taha rutata sündmustest ette, aga kui kohus peaks kalamehed süüdi mõistma, ootaks neid ees kas rahaline karistus või kinnipidamine. „Kuidas kohtuasi areneb, see sõltub Venemaa kohtutöö tempos ja nende paremast äranägemisest,“ lisas Reinsalu.

Samal teemal

Helsingin Sanomat vahendas 10. mail, et Soome kalalaev Roxen püüdis saaki täiesti seaduslikult, ent navigatsioonivea tõttu kaldus õigelt kursilt kõrvale ja sattus Venemaa majandusvööndisse. Roxen on registreeritud Soomes, kuid laeva meeskond koosnes neljast Eesti mehest.

Laev kuulub ettevõttele Morobell, mille juhatuse liikmed Raivo ja Aldona Baum kinnitasid ERRile, et röövpüügiga nende meeskond kindlasti ei tegelenud.

Kaluritel õnnestus enne kinnipidamist püüda umbes 300 tonni kala. Vene meedia andmeil pärines 7,5 tonni juba nende vetest, ehk nende silmis oli tegemist illegaalse püügiga. Väidetavalt põhjustas see majanduslikku kahju 49 miljoni rubla väärtuses (umbes 678 000 eurot).

Soome välisministeeriumi esindaja sõnul ei ole alust kahtlustada, et Venemaa kalalaeva ja selle meeskonda kinni pidades mingit poliitilist mängu üritaks mängida. Soomlased suhtlevad nii Vene välisministeeriumi, kalalaeva omava firma kui piirivalvega, et laev ja selle meeskond võimalikult kiiresti tagasi toimetada.

Samal teemal

02.08.2019
Kaliningradis kinni peetud kalalaeva eestlasest kapten alustas teed kodumaa poole
26.06.2019
Vene võimud vabastasid Eesti kaubalaeva, kapten jäeti koduaresti
12.06.2019
Venemaa nõuab kinnipeetud traaleri ja 7 tonni kala eest 720 000 eurot