Poliitika

Isamaa liige ja justiitsministri nõunik Kalle Muuli: Kert Kingo hoiak on väär ja ta peaks ametist lahkuma (100)

Hindrek Pärg, 31. mai 2019 19:09
Kalle MuuliFoto: Teet Malsroos
Isamaa liige ja justiitsminister Raivo Aegi nõunik Kalle Muuli ütles Kuku raadio saates „Muuli ja Riikoja”, et koalitsioonipartnerist IT- ja väliskaubandusministri Kert Kingo hoiak on väär ning ta peaks ametist lahkuma.

Kert Kingo personaalteemat lahates viskasid saatejuhid nalja ning ministri avaldusi peeti kummalisteks. „Olukord on selline, kus ma kutsun sinu saatejuhiks ja sa teatad, et tuled saatejuhiks küll, aga tööd ei tee ning rääkida ei kavatse,” ironiseeris Kuku raadio peatoimetaja Hindrek Riikoja. „Ja kui räägingi, siis ainult kasahhi keeles,” vastas Muuli.

Samal teemal

Isamaa liige sõnas, et küsimus on hoiakus ja suhtumises. „Ei ole sugugi nii, et kõik ministrid valdavad suurepäraselt inglise keelt. Võetakse endale õpetaja, õpitakse ja saadakse kolme-nelja kuuga vajalik keel suhu. Mingi põhi on ministril ametisse astudes ikka all,” kommenteeris Muuli, lisades, et sama kehtib ka temaatika valdamisega. „Sageli läheb minister ministeeriumisse ja peab hakkama tutvuma seni tehtud tööde ja tegemistega. See ongi õppimine ja kohanemine. Keel on õpitud asi, keegi ei sünni keeleoskajana. Kui minister tahaks, peaks ta sellega ka tegelema.

Tema (Kingo – toim) hoiak on täiesti väär. Ja kuna tema hoiak on väär, oskustest rääkimata, siis ütleksin päris selgelt – minu meelest peaks ta ametist lahkuma,” jätkas Muuli. Justiitsministri nõunik lisas, et kuigi ta saab aru koha komplekteerimise raskustest, võiks koht olla tühi. "Valitsust, ministri- ja kõrget riigiametit ei ole mõtet selliste avaldustega mõnitada.”

Riikoja nentis, et IT- ja väliskaubandusministri ametikoha ainus mõte on käia mööda ilma ringi ning tutvustada aktiivselt Eestit ja siinseid ettevõtteid. Ta lisas, et paratamatult tuleb seda teha teises keeles, aga tegevuse eesmärgiks on tagada Eesti ettevõtete parem käekäik, meie majanduse kasv ning riigikassa täitumine üha suuremate summadega.

„Selle ministri ülesanne ei ole istuda Tallinnas oma kabinetis ja käia valitsusistungitel. Nüüd saadab EKRE sellise inimese, kes deklareerib, et see töö teda ei huvitagi ega plaanigi seda teha.” kritiseeris Riikoja, kes jätkas kriitikat parempoolse erakonna suunas.

"Kui EKRE paneb sellise inimese sinna, siis erakond näitab, et nende ilus jutt soovist teha Eesti elu paremaks, on vale. Nende ainus eesmärk on olla võimul, täita mingisuguseid kohti, sest siis saab panna ametisse erakonnaliikmeid, olla nii-öelda erakondlik tööbüroo. Ma ei kasutaks sõna piinlik, vaid see on kurb. Selline minister tuleb välja vahetada,” ütles saatejuht.

Riikoja rääkis ka võimalusest jagada ümber ministriportfellid. „Kui EKRE ei leia enda ridadest või toetajate hulgast inimesi, kes suudaks ministrikohti täita, siis jumal küll, meil on valitsuses 15 ministrit. Jagage ümber. Olen enam kui kindel, et mõne vahetusega on võimalik kaubale saada,” ütles ta.

Saatelõigu lõpetuseks viskas Muuli õhku ka mõtte EKRE mainest, miks on parteil raskusi ministrikohale sobiva inimese leidmisel. "See on omaette küsimus, kuidas laseb üks valitsuserakond tekkida olukorral, kus asjalikud ja targad inimesed kardavad end sellise parteiga siduda,” sõnas Muuli.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee