Maailm

Naiste kosmoselennu eripärad: NASA pakub sobiva skafandri asemel huuleläiget (3)

Piret Pappel, 1. juuni 2019 00:01
JÄI KÕRVALE: USA sõjaväelane, insener ja NASA astronaut Anne McClain käis esimest korda avakosmoses 22. märtsil. Tema teine väljumine pidi olema koos naisastronaut Christina Kochiga, kuid ta loobus liialt suure skafandri tõttu. Pildil valmistub McClain 8. aprillil kuue- ja pooletunniseks kosmosekõnniks Kanada kosmoseagentuuri kolleegi David Saint-Jacques'iga.Foto: NASA
Märtsi lõpus lootis NASA teha ajalugu ning saata esimest korda avakosmosesse korraga kaks naisastronauti – Anne McClaini ja Christina Kochi. Paraku teatas kosmoseagentuur paar päeva enne plaanitud ettevõtmist, et kaks naist koos rahvusvahelisest kosmosejaamast siiski välja ei pääse. Põhjus oli tehnilist laadi: nimelt polnud võtta korraga kaht sobivas suuruses skafandrit.

Sotsiaalmeedias nahutati NASAt selle eest kõvasti ning süüdistati sajas surmapatus ja naiste diskrimineerimises. Tõele au andes loobus McClain ise võimalusest koos kaaslannaga kosmoselaevast väljuda. Nimelt harjutas ta väljumist kahes suuruses skafandris, kuid otsustas lõpuks, et ei tunne end L-suuruses nii mugavalt ja turvaliselt kui M-suuruse puhul. Neid aga oli võtta vaid üks.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

23.05.2019
USA kosmoseagentuur NASA kutsub inimesi oma nime Marsile saatma
26.03.2019
Naisastronautide kosmosekõnd jäi ära, kuna NASAl polnud õiges suuruses skafandreid
24.04.2017
Maailma vanim naisastronaut lööb järjest rekordeid
13.12.2014
Sooline ebavõrdsus kosmoses: naisastronaute ähvardab iiveldus, mehi aga poolpimedaks jäämine