Maailm

Naiste kosmoselennu eripärad: NASA pakub sobiva skafandri asemel huuleläiget (3)

Piret Pappel, 1. juuni 2019, 00:01
JÄI KÕRVALE: USA sõjaväelane, insener ja NASA astronaut Anne McClain käis esimest korda avakosmoses 22. märtsil. Tema teine väljumine pidi olema koos naisastronaut Christina Kochiga, kuid ta loobus liialt suure skafandri tõttu. Pildil valmistub McClain 8. aprillil kuue- ja pooletunniseks kosmosekõnniks Kanada kosmoseagentuuri kolleegi David Saint-Jacques'iga.Foto: NASA

Märtsi lõpus lootis NASA teha ajalugu ning saata esimest korda avakosmosesse korraga kaks naisastronauti – Anne McClaini ja Christina Kochi. Paraku teatas kosmoseagentuur paar päeva enne plaanitud ettevõtmist, et kaks naist koos rahvusvahelisest kosmosejaamast siiski välja ei pääse. Põhjus oli tehnilist laadi: nimelt polnud võtta korraga kaht sobivas suuruses skafandrit.

Sotsiaalmeedias nahutati NASAt selle eest kõvasti ning süüdistati sajas surmapatus ja naiste diskrimineerimises. Tõele au andes loobus McClain ise võimalusest koos kaaslannaga kosmoselaevast väljuda. Nimelt harjutas ta väljumist kahes suuruses skafandris, kuid otsustas lõpuks, et ei tunne end L-suuruses nii mugavalt ja turvaliselt kui M-suuruse puhul. Neid aga oli võtta vaid üks.

Skafander pole lihtlabane jäik ja kõva koorik, mille sisse pugeda, vaid koosneb erinevatest osadest ning selle enda keha järgi sättimine võib võtta terve tööpäeva. Maa orbiidil aga on iga minut arvel. Kosmosejaama meeskond peab tegema teaduslikke katseid, suhtlema juhtimiskeskusega ning saama ka piisavalt puhata. Seetõttu ei hakanud meeskond teist M-suuruses skafandrit ette valmistama ning McClaini asemel siirdus koos Kochiga nii-öelda kosmosekõndi tegema hoopis meeskonnakaaslane Nick Hague. Talle oli L-suuruses skafander igati keha järgi.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

23. mai 2019, 08:10
USA kosmoseagentuur NASA kutsub inimesi oma nime Marsile saatma
26. märts 2019, 18:41
Naisastronautide kosmosekõnd jäi ära, kuna NASAl polnud õiges suuruses skafandreid
24. aprill 2017, 12:26
Maailma vanim naisastronaut lööb järjest rekordeid
13. detsember 2014, 18:00
Sooline ebavõrdsus kosmoses: naisastronaute ähvardab iiveldus, mehi aga poolpimedaks jäämine

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee