Juhtkiri

Juhtkiri | Ossinovski võit (19)

Ohtuleht.ee, 31. mai 2019 17:07
Kuigi viimase paari aasta jooksul on kujunenud mulje, et Lätisse odava alkoholi järele sõitmine on kujunenud rahvast ühendavaks tegevusalaks ning seetõttu peaks ka alkoholitarbimine tegema rekordeid, siis sotsiaalministeeriumi statistika pakub meile üllatuse. Kaheprotsendiline absoluutalkoholi tarbimise langus mullu võrreldes eelmise aastaga ei pruugi küll suurena tunduda, kuid joomise viimase kümne aasta madalaimale tasemele langemine räägib siiski pikemaajalisest tendentsist.

Parim variant oleks, kui napsitamine väheneks igaühe teadliku valiku tulemusena. Kuid kaasa peavad aitama ka poliitilised sammud, mille tõhususe üle võib sõltuvalt maailmavaatest vaielda, kuid ilma milleta suure tõenäosusega poleks alkoholitarbimine languses. Need meetmed on olnud algul ebapopulaarsed ja tundunud ahistamisena. Piisab, kui meenutada diskussioone baarides „happy hour´i“ keelamisest, alkoholireklaamide piiramist või äsjajõustunud otsusega eraldada poodides alkohol ostjate silme alt varjava vaheseina taha. Samas on ostja nende piiramistega mitte ainult leppinud, vaid hakanud võtma ka kui isenesestmõistatuvust. Nii ei ole praeguse alkoholiaktsiisi langetamise juures sugugi kohatu mure rahvatervise pärast, sest riik annab selle sammuga vastuolulisi signaale. Ühest küljest tahab joomist piirata, maksualandusega aga hoopis soodustab seda.

Alkoholivastase võitluse üks eestvedajaist Jevgeni Ossinovski on sotsiaalministri ja sotside juhina oma sammude eest saanud aastate jooksul palju sarjata, tagantjärele hinnates tihti teenimatult, kui tõe kriteeriumiks on tarbimise langus. Aga hea poliitik ongi oma ajast ees, ta on visionäär, kel silme ees kaugem siht ja kes ei lase end selle elluviimise nimel ajutistest tagasilöökidest, võimalikest mainekahjudest ega hurjutajate kisakoorist heidutada. Ehk oleks erakonnalgi vaja hetke mõtlemaks, ega nad loobu senisest juhist liiga kergekäeliselt.

Nüüdse maksulangetuse puhul tuleb mitte pöialt hoida, et odav alkohol ei viiks tarbimist jälle ülespoole, vaid võimuliit peab rahvale ja eriti noortele pakkuma mõistlikke alternatiive joomisele. Millal avatakse näiteks üle riigi uued lubatud jalgpallihallid noorte treenimiseks?