Foto on illustratiivne.Foto: TIINA KÕRTSINI
Toimetas Greete Kõrvits 31. mai 2019 18:24
Veebilehel World Life Expectancy saab vaadata statistilisi näitajaid sellest, mis põhjustel inimesed maailma eri paigus siitilmast liiga vara lahkuvad. Üks valikuid, mida vaadata, on alkoholisurmad, milles Eesti on paraku vähemalt selle lehe andmeil maailmas lausa kolmandal kohal.

Meist eespool on vaid El Salvador ja Venemaa. Esikümnest leiabki Ladina-Ameerika, Põhja-Euroopa, Ida-Euroopa ja Balti riigid: El Salvador, Venemaa, Eesti, Guatemala, Nicaragua, Läti, Leedu, Valgevene, Taani ning Soome.

Viimastelt kohtadelt leiab peamiselt araabiamaad, kus alkoholi tarbimist kultuuriliselt taunitakse. Lõppviisik on Alžeeria, Brunei, Singapur, Fiji ja Iraan. (Mis puudutab näiteks Singapuri, siis ehkki tegemist on usuliselt väga eriilmelise paigaga, kehtivad seal alkoholile ranged seadused-piirangud ning lisaks on vägijoogid seal lihtsalt kallid.)

Ehk mõnevõrra üllatuslikult leiab alkoholist põhjustatud surmade nimekirja lõpposast veinide ja ouzo-maa Kreeka (177. koht 183st). Ka Itaalia on viisakal  162. kohal. Teistsugune alkoholikultuur või natuke ülepakutult positiivne tulemus?

Alkoholi liigtarbimine ei pruugi tingimata põhjustada ootamatut surma alkoholimürgistuse näol, enamasti on tegemist salakavalamate ja aja jooksul süvenevate tervisekahjustustega, põhjustades südame- ja veresoonkonna haigusi, vähki, maksatsirroosi, jne.