Eesti uudised

USA sõjavägi ehitab lennukitele raketitõrjeks mõeldud laserrelvi (3)

Toimetas Aare Kartau, 31. mai 2019 11:54
USA hävituslennuk F-22 Raptor.Foto: Pixabay
„Rakette tapvad“ laserid ei ole enam vaid ulmefilmides nähtav tehnoloogia. USA sõjavägi on edukalt läbi viinud maapealsed katsed ning soovib laserrelvad peagi hävituslennukitele integreerida, teatab FOX News.

USA sõjaväe ametnikud teatasid, et sooritasid edukalt maapealse raketitõrjesüsteemi katse, mille käigus suutis laser mitmeid rakettmürske alla lasta. Turvalisuse kaalutlusel ei antud lähemat informatsiooni, kui palju ja kui kiiresti suudab laser rakette hävitada. 

Testi korraldas Õhutõrje Uurimiskeskus (AFRL), SHiELD (Self-Protect High Energy Laser Demonstrator) programmi raames, mille eesmärk on välja töötada raketivastaseid kaitsemehhanisme õhusõidukitele. Kuigi maapealses katsetuses osalenud laser on liiga suur, et seda lennukitele kinnitada, on uurijad veendunud, et suudetakse luua ka väiksem versioon.

AFRL andis teada, et laseritega varustatud hävituslennukeid hakatakse testima juba järgmisel aastal. Siiski vajab laserisüsteemi kahandamine palju tööd. Relva võimsus ei tohi kindlasti väiksema proportsiooni nimel väheneda – raketi allatulistamiseks on tarvis, et laser oleks väga võimas.

USA sõjavägi on ka varem üritanud lennukitele lasereid integreerida, ent seni polnud teadlased suutnud piisavalt töökindlat ja võimast varianti luua, et seda sõjatehnikas kasutada.