Juhtkiri

Juhtkiri | Abiminister, kes toob valitsusele vaid häda kaela (7)

ohtuleht.ee, 30. mai 2019 17:43
Valitsuskoalitsiooni moodustamise ajal levinud kõlakas, et uuel valitsusel on plaan loobuda n-ö portfellita ministritest, viitab, et võimuliidu kokkupanijate esmane instinkt osutus õigeks: sellel kooslusel napib tahet ja eelkõige inimesi lisakohtade täitmiseks selliselt, et maksumaksja saaks sellest suurimat võimalikku kasu. Probleemid algasid veel enne, kui 15-liikmeline valitsus ametisse astus.

Kõige rabedam algus on kahtlemata olnud väliskaubandus- ja IT-ministril, keda on valitsusel lühikese ametiaja peale olnud juba kaks. Kui tavaolukorras väldiks erakond iga hinna eest olukorda, kus valitsuse töörahu huvides tagasi astuv minister asendatakse inimesega, kelle taust ja varasem töökogemus tekitavad avalikkuses paratamatult kohe küsimusi, siis EKRE-l ei ole see õnnestunud.

Ootus, et ettevõtjatele välismaal uksi avama ja Eesti e-riiki võõrsil tutvustama pidav minister räägiks minimaalselt suhtlustasandil inglise keelt ja reisiks sinna, kus on võimalik sõlmida meile kõige vajalikumaid kontakte, ei saanud tulla üllatusena mitte kellelegi, ka erakonnale. Kahtlused Kert Kingo ametisse sobivusest ei vaibu seega seni, kuni minister jätkab õigustuste otsimist, miks selle lati alt läbi joosta.

Ka ei päde erakonna mõttekaaslaste selgitused, et kriitika Kingo vastu on tingitud vajadusest EKRE minister maha võtta, et ei toimuks e-valimiste auditit. Meenutame, et kehva inglise keele oskust heideti ette ka ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palole, kes toona oli sotsiaaldemokraat. Küsimus, kui palju ja kuhu võiks minister reisida, kerkis teravalt üles ka sots Liisa Oviiri puhul. Tõsi, eelkäija kalduvus tühireise ette võtta võib alateadlikult sundida suuremale ettevaatlikkusele, ent reisimine vaid „äärmistel juhtudel“ on selgelt ülepingutus.

Vast kõige olulisema selgituse, miks sellist olukorda mitte taluda, pakkus aga mõneti üllatuslikult koalitsioonierakondlane Kadri Simson: kohtumiste delegeerimine suurendab pea- ja majandusministri niigi suurt töökoormust. Väliskohtumiste suur hulk oligi peamine põhjus, miks majandusministri portfell kaheks jaotati. Milleks meile aga valitsusliige, kes isegi abiministri rolli välja ei kanna?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee