EELK peapiiskop Urmas Viilma.Foto: Tiina Kõrtsini
Toimetas Triinu Laan 30. mai 2019 17:44
Valitsus otsus  langetada 1. juulist kange ja lahja alkoholi aktsiis 25% on pannud paljud muretsema, kuidas odavam kärakas võib mõjutada inimeste tarbimist. Peapiiskop Urmas Viilma sõnul on kõige olulisem leida õiged meetmed alkoholi tarvitamise vähendamiseks. 

"Kristlikust vaatenurgast on oluline küsida, kuidas mõjutab alkoholiaktsiisi langetamine, selle samale tasemele jätmine või tõstmine alkoholi tarbimist ja inimeste tarbimiskäitumist," leiab Viilma, et seni  on küsimuse püstitus olnud liialt kaldu raha suunas. 

Arutelud aktsiislangetamise ümber on päädinud sellega, et püütakse ennustada, kas inimeste regulaarsed ostureisid Eestist Läti suunas jätkuvad ning Soomest Eesti suunal taas algavad, või ei mõjuta alkoholiaktsiisi uus muutmine seda enam sugugi.

Kellelgi ei ole aga järelduste tegemiseks veel piisavaid andmeid hindamaks paar aastat kehtinud alkoholiaktsiisi mõju alkoholi tarbimisele. Vastuseta on rida küsimusi, leiab peapiiskop. 

Alkoholi puhul on alati küsimuse all õige tasakaalu leidmine. See puudutab nii tootmist, reklaamimist, müümist, ostmist kui ka tarbimist.

"Kuni see tasakaalupunkt on leidmata, tuleb uusi otsuseid teha pärast tõsiseid kaalumisi. Kuna puudub  info selle kohta, et kõrgemad aktsiisimäärad oleks lisaks maksuraha Lätti viimisele toonud endaga kaasa joomiskultuuri muutumise ühes või teises suunas, ei ole kehtiva alkoholiaktsiisi praegune muutmine minu hinnangul kuidagi mõistlik. See oleks tegelemine küsimusega, mis ei ole alkoholi tootmise, sellega kauplemise ja alkoholi tarvitamise juures kõige peamine," kommenteerib Viilma. 

Piiskopi sõnul on kõige olulisem leida õiged meetmed alkoholi tarvitamise vähendamiseks. Eelmine valitsuskoalitsioon astus selleks oma sammud. Praegune peaks astuma järgmised.

"Enne, kui eelmise valitsuse otsuseid korrigeerida, tuleb esmalt veenduda, et nende mõju alkoholi tarvitamisele on tõepoolest negatiivne. Kui maksuraha Lätti viimine aitab kaasa alkoholi tarbimise vähenemisele, võib seda pidada ausaks hinnaks, mida selle tulemuse saavutamiseks maksta tuleb. Lõplike järelduste tegemiseks tuleb aga olla kannatlikum," usub Viilma.