Repliik

Siseministeerium | Kriisiks valmisolek välistab paanika (8)

Viola Murd, siseministeeriumi asekantsler, 30. mai 2019, 16:51
 
Õhtulehe ajakirjanik küsis, milliseks kriisiks peab ta siseministeeriumi hinnangul valmis olema. Vastab siseministeeriumi asekantsler Viola Murd.Päästeameti uuringud (link) on korduvalt näidanud (2016, 2017), et enamik eestimaalasi ei pea hädaolukordade puhkemist tõenäoliseks ega ole nendeks ettevalmistumisel teinud märkimisväärseid samme. Seega ei mõelda ka kuigi palju, mida teha, kui hädaolukorda satutakse. Samamoodi ei leia suurem osa inimesi, et nad ise üldse saaksid sellisteks olukordadeks valmistuda. See hoiak vajab muutmist.

Varasemalt on meie elanike tulnud hädaolukordadega toime tänu eluviisile ja -keskkonnale. Aastakümnete eest igapäevane toimetulek eeldas, et on olemas toiduvarud ja hädavajalikes küsimustes ollakse iseseisvad. Täna elame hoopis teistsuguses ja palju keerulisemas maailmas. Mõnetunnine ulatuslikum elektrikatkestus, mis veel viieteist aasta eest oli üsna märkamatu vahejuhtum, võib täna väga tugevalt häirida terveid kogukondi. Meie sõltuvus elektrist ja sideteenustest teeb elanikkonna hädaolukordades palju haavatavamaks.

Küsimus pole selles, missugune hädaolukord meid järgmisena tabab, sest see sünnib niikuinii. Küsimus on selles, millal see juhtub ja kas me oleme selleks valmis. Paludes eestimaalastel läbi mõtelda, kuidas nad hädaolukordades toime tuleksid, tagabki selle, et kriisi ei teki. Inimene, kes arvestab karmist ilmast tingitud elektri-, toasooja-, vee- või sidekatkestustega ja on selleks valmistunud, ei satu paanikasse ja on sellises olukorras enesekindel ka oma pere- ja kogukonda toetama.

Uppuja päästmine ei ole pelgalt uppuja enda asi. Kuid ujuma õppimine ja tarkus sellest, kus ja millal vette hüpata, teeb uppuja päästmise kergemaks.

8 KOMMENTAARI

t
T.Mets 2. juuni 2019, 22:52
Kui me Suurt Karu praegusest vähem õrritaksime, oleks ka kriisivõimalus väiksem, miks keegi Soomes kriisist ei räägi
t
Tikud, konservid... 31. mai 2019, 12:23
miskipärast ei mainita üheski selleteemalises artiklis ministeeriumi poolt isikliku turvalisuse tagamise võimekuse olulisust. kui tekib anarhia, algav...
(loe edasi)
Loe kõiki (8)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee