Maailm

Soome Eesti alkoaktsiisi langetamisest: Eesti tehku, mida tahab, meie ei pea neil sabas traavima (24)

Toimetas Greete Kõrvits, 30. mai 2019 19:05
Soome eksperdid ei usu, et viinaralli Eesti aktsiisilanguse järel uue hoo sisse saab. Illustreeriv foto.Foto: Erki Pärnaku
Soome sotsiaal- ja tervishoiuministeeriumi seisukoht on, et Soome ei kavatse Eestil järel traavida ja samuti aktsiisi alandada.

Soomlaste Eestis tehtud alkoholiostud on köömes võrreldes rahaga, mida soomlane vägijookidele kodumaal kulutab, kirjutab MTV Uutiset. Selle teadmise taustal ei näe Soome poliitikud mõtet oma riigis aktsiisi langetada ja mingit uut massilist alkorallit karta. Ministeeriumi hinnangul võib Eesti teha, mida tahab, Soome ei pea sellele reageerima.

Samal teemal

Õieti võib Soome valitsus sihiks võtta alkoholiaktsiisi tõstmise. Kui aktsiisi 15 aastat tagasi langetati, hakkasid soomlased siis rohkem jooma ning järsult tõusis alkoholist tingitud surmade arv. 2007. aastal asuti aktsiisi taas tõstma. Soomlased joovad viimastel aastatel järjekindlalt niigi üha vähem, seega pole ka põhjust arvata, et aktsiisi langetamisel tarbijakäitumist arvesse võttes erilist mõtet oleks. Uuringute kohaselt leiab 54 protsenti soomlastest, et riigi praegune alkopoliitika on igati mõistlik.

Rahvatervise ekspert Thomas Karlsson lisab, et ehkki vastab tõele, et pärast aktsiisitõusu Eestis võis täheldada Eestist ostetud alkoholi populaarsuse langust, poleks õige järeldada, et kohe 1. juulil hakkavad soomlased Eesti viinapoodidele tormi jooksma. Välismaalt ostetud vägijookide osakaal on viimase 15 aasta jooksul püsivalt vähenenud. Ta möönab, et tarbijate käitumist on siiski üsna võimatu ette ennustada, kuid soovitab poliitikutel jääda rahulikuks ja jälgida, milliseks olukord kujuneb.

Samal teemal

29.04.2019
KÜLAMEHED: Lätti on rada sisse sõidetud, vähemalt sel aastal käime viina järel edasi Valkas!
28.04.2019
Läti kavatseb Eesti jälgedes alkoholiaktsiisi langetada
28.04.2019
ARSTID POLE RAHUL: alkoholiaktsiisi langetamisega annab valitsus sõnumi, et rahva tervis pole oluline