Poliitika

ÕL VIDEO JA GALERII | Mart Helme hinnang teaduritele: „Rumalad inimesed olete!“ (374)

Viljar Voog | Video: Rauno Vahtre, Märt Niidassoo, 30. mai 2019 11:20
Foto: Rauno Vahtre, Märt Niidassoo
Eesti riik toetab teadust ka tulevikus 0,71 protsendiga SKPst, kuigi valitsus oli lubanud numbrit tõsta täisprotsendini. Et SKP tõuseb, tõuseb iga aasta umbes 10 miljoni euro võrra ka riiklik rahastuse summa ning EKRE juhi Mart Helme hinnangul ei ole teadlastel seetõttu õigust nuriseda. Selle arvamuse edastas ta väga konkreetsete sõnadega Stenbocki maja ette kogunenud meeleavaldajatele.

Toompeal toimus neljapäeval meeleavaldus, millega juhiti tähelepanu Eesti teaduse väidetavalt tumedale tulevikule. Väga tagasihoidlikuna alanud protestiaktsioon kasvas ootamatult mitmesajapealiseks, kui algas marss riigikogu eest Stenbocki majja. Seal asetati pärjad „teadmistepõhise Eesti“ mälestuseks ja jäädi ootama valitsuse liikmeid, kellega rahastamisküsimustes diskuteerida.

Enamik ministreid kõndisid läbi iga minutiga hajuva rahvamassi sõnagi lausumata. Mõned näitasid üles rohkem tähelepanu – näiteks endine haridus- ja teadusminister, praegune kultuuriminister Tõnis Lukas surus paari tuttava inimesega kätt.

Kui siseminister Mart Helme hoonest väljus ja pärgi-küünlaid nägi, oli tal meeleavaldajatele selge sõnum: „Rumalad inimesed, midagi te ei tea. Teadus saab 151 miljonit juurde, aga teie toote lolle lilli. Rumalad inimesed, mis teha!“

„Häbi, häbi!“ hüüdsid teaduse sõbrad.

„Kliimakriis!“ nõudis tähelepanu kohe Helme kõrval seisnud meeleavaldaja.

Samal teemal

„Kliimakriis? Värsket õhku ei ole või?“ päris Helme ja pööras siis tähelepanu ülejäänud rahvale. „Häbi rumalusele! Häbi rumalusele!“ kostus tema vastuhüüe.

Kõnealused 151 miljonit – või õigemini 152,4, kui hakata kinni peaminister Jüri Ratase kolmapäeval riigikogus öeldust, on summa, mida on tarvis, et säilitada aastaks 2023 teaduse rahastamine senisel tasemel. Algne plaan oli toetust vähendada ja seetõttu on 0,71 protsendi peale jäämine „raha juurde saamine“.

Teadlaste sõnul on seda siiski liiga vähe: „See tähendab, et noored lähevad ära,“ pani korraldaja, Eesti Noorte Teaduste Akadeemia liige Mario Kadastik hingele ainsale valitsuse liikmele, kes võttis vaevaks reaalselt seisatada ja meeleavaldajatega juttu rääkida – sotsiaalminister Tanel Kiigile.

Kiik kuulas teadlaste mured üle ja üritas vaatamata pidevatele vahelesegamistele selgitada, et valitsus pidi eelarvestrateegia loomisel tegema keerulisi kompromisse. „Vaba raha, mida valdkondade vahel jaotada, põhimõtteliselt ei olnud. Ainus võimalus teadusesse juurde panna oleks võtta julmalt ära kuskilt mujalt. Kas võtame sotsiaalteemadelt ära? Tervishoiust? Majandusest?“ päris Kiik ja lubas, et kui augustis valmiv uus majandusprognoos näitab ilusamaid numbreid, siis on teadus üks esimesi valdkondi, mis eelarves lisaraha saamiseks lauale pannakse.

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps osales küll meeleavaldusele eelnenud valitsuse istungil, kuid erinevalt kolleegidest istungi ja kabinetinõupidamise vahel majast ei väljunud.

Eesti Noorte Teaduste Akadeemia liige Mario Kadastik Foto: Tiit Tamme

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee