Eesti uudised

VIDEO | Valimisteenistus kõrvaldas e-häälte kokkulugemiselt ühe vaatleja (4)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 30. mai 2019 11:08
Foto: Tiit Tamme
Möödunud pühapäeval juhtus esmakordselt see, et Euroopa Parlamendi valimiste e-häälte kokkulugemise protsessi ajal kõrvaldasid valimisteenistuse töötajad saalist ühe valimiste vaatleja.

Varemgi häältelugemist vaatlemas käinud Sulev Švilponis teadis, et saali ei tohi kaasa võtta sidevahendeid, millega oleks võimalik e-hääletamise tulemusi avalikustada enne lubatud tähtaega. Selle asemel proovis ta kogu protsessi jäädvustada kolme kaamera ja ühe helisalvestiga, milles ei olnud tema sõnul ühtegi lisaseadet, mis võimaldaks pilti või heli saalist väljapoole saata.

Samal teemal

Valimisteenistuse töötajad palusid tal siiski salvestamise lõpetada ja kui Švilponis teatas selle peale, et tahab kaebuse esitada, juhatati ta selleks ajaks saalist välja.

Refereeritud artikli täistekst Geenius.ee lehel.

Euroopa Parlamendi valimised on võrreldes teiste valimistega rangemad, kuna infot ei tohtinud avaldada enne südaööd. Euroopa Parlamendi valimise seadus  sätestab, et hääletamistulemusi ei või avaldada enne hääletamise lõppu kõigis Euroopa Liidu liikmesriikides. Riigi valimisteenistuse kohustus on tagada, et elektrooniliste häälte lugemise ruumis seda nõuet järgitakse, seetõttu kontrolliti ka Sulev Švilponise üles pandud kaamerat.

"Sulev Švilponiselt küsiti enne ruumi sisenemist, kas tal on sidevahendid ja ta ütles selgelt, et ei ole," selgitas valimisteenistuse meediavaldkonna nõunik Kristi Kirsberg Õhtulehele. 

Kirsberg rõhutas, et Sulev Švilponisel paluti kaamera kinni panna, teda ei sunnitud saalist lahkuma ehk et tal võimaldati vaatlemist igati jätkata. Kui kontrollimisel selgus, et ta kaameraga ei saa infot edastada, lubati tal ka vaatlemist koos filmimisega jätkata, aga siis ta seda enam ei soovinud. 

Kuna Sulev Švilponis esitas ametliku kaebuse ka vabariigi valimiskomisjonile (VVK), siis täpsemalt saab rääkida juba pärast seda, kui VVK on otsuse teinud.

Švilponis on üles laadinud ka video sellest, kuidas ta e-häälte lugemiselt eemaldati.