Maailm

MAJANDUSKRIIS: Venezuela kriminaalid ei suuda isegi padruneid osta (3)

Toimetas Aare Kartau, 30. mai 2019 11:11
Venezuela kriminaalid „Dog“ (vasakul) ja „El Negrito“ on kohaliku Crazy Boys jõugu liikmed.Foto: AP/Scanpix
Venezuelat halvav majandussurutis avaldab mõju ka ebatavalisele ühiskonnagrupile – kriminaalidele, kes ei jaksa padruneid osta ega leia varastamiseks piisavalt väärtuslikke asju, vahendab Insider.

Venezuela jõukus on kiirel allakäiguteel. Röövimised on jäänud harvemaks, sest kurjategijatel pole raha püstolikuulide ostmiseks ning inimesed ei kanna sularaha ega luksusesemeid endaga tänavatel kaasas. Paljud inimesed ei suuda isegi esmatarbekaupa lubada. Vähenenud on ka vägivaldsete surmade arv. Kuigi Venezuela jääb maailma vägivaldseimaks riigiks, on kuritegevuse osakaal vähenenud viimase aastaga ligi 10%. Osa sellest mängib ka see, et inimesed lahkuvad Venezuelast – riigist on emigreerunud ligi kolm miljonit elanikku.

Keskmine venezuelalane teenib Associated Press (AP) andmetel vaid 6,5 dollarit kuus ning kõrgustesse tõusev inflatsioon muudab raha iga päevaga aina väärtusetumaks. AP vestles kahe gangsteriga, kes elavad Venezuela pealinna Caracase kurikuulsas Petare agulis. Kriminaalid „El Negrito“ ja „Dog“ väitsid, et nende „amet“ ei tasu enam ära. Dogi sõnul on mustal turul kuule laiaulatuslikult saadaval, ei suuda paljud ühe padruni eest ühte dollarit maksta. 

El Negrito, kes juhib Crazy Boys jõuku, leidis, et naise ja tütre ülalpidamine kriminaalse tegevusega muutub aina raskemaks. Tema sõnul on iga kuuli tulistamine luksus. „Kui sa lased salve tühjaks, tähendab see 15 dollari kaotamist,“ tõdes El Negrito. Veelgi ohtlikum on püstoli kaotamine näiteks politseile – see oleks kurjategija sõnul juba 800 dollarit kahju.

Venezuela vägivalla vaatluskeskuse juht Robert Briceño sõnul mõjutab majanduskriis igat ühiskonnatahku. „Neil päevil ei lähe kellelgi hästi – ei ausatel linnaelanikel, kes palka teenivad, ega ka kurjategijatel, kes neile jahti peavad,“ väitis Briceño.