Maailmakuulsa foto tüdruku lugu

Mirror 15. september 2000 23:00
Te kõik teate seda pilti: väike paljas vietnami tüdruk pommitatud külast plagamas. Pilt, mis tõi lootusetu sõja lõpu lähemale.

Ajal, mil see pilt, üks kuulsamaid ajalehefotosid üldse, veel aktuaalne oli, pidas paljas tüdruk Kim Phuc võitlust oma elu eest.

Täna, peaaegu 30 aastat hiljem, on ta õnnelikult abielus, elab Kanadas ja töötab UNESCO saadikuna. Armid on siiski alles.

“Teate, kui ma ise nüüd seda fotot vaatan,” räägib Kim, “ei näe ma last, kel on valus, vaid last, kes igatseb sõja lõppu.”

Napalmpommirünnak paiskas Kimi kõigepealt näoli maha. Püsti tõustes nägi ta oma kätt põlemas, napalm ihul laiali valgumas nagu jälk pruun siirup.

Oli 8. juuni 1972. Vietnami fotograaf Nick Ut pildistas Kimi hetkel, kui see koos teiste lastega külast põgenes. Foto sai Pulitzeri auhinna.

Nick Ut, tollal 20aastane noor mees, viis Kimi haiglasse. Pilti ilmutades polnud ta kindel, kas tüdruk üldse ellu jääb.

Publik ei unustanud nutvat last, Kimi saatus pakkus edaspidigi huvi. 40 päeva kõikus Kim elu ja surma vahel. Alles kolm kuud hiljem hakkas ta uuesti rääkima, aasta pärast lasti ta haiglast välja.

Selleks ajaks olid Ameerika lipud Saigonist kadunud.

Kommunistid võtsid ära Kimi perekonnale kuulunud poe. Täielik vaesus. Polnud raha, et osta ravimeid. Kimi isa tohterdas tütre arme banaanilehtedega.

Kim igatses vaesusest põgeneda. Ta oleks tahtnud arstiks õppida, kuid võimudel olid paremad mõtted - Kim oli parim propagandariist, “napalmitüdruk”.

Alles Ameerika televisioonist nähtud film samast pommirünnakust aitas Kimil mõista, milline tähendus sel fotol tegelikult oli.

“Nüüd, kui ma seda filmi näen,” ütleb Kim, “saan aru, miks USA inimesed tunnetavad mu valu.”

“Film ja pilt tegid minust ajaloo. Ma ei ole ainuke sõjaohver - kuid mul on tõendid. Mul on film, mul on foto ja mul on armid.”

Vietnami kommunistid lasksid Kimil lõpuks minna Kuubale inglise keelt õppima. Havannas kohtus Kim uuesti Nick Utiga. Oli aasta 1989.

Kuubal kohtus Kim ka teise vietnamlase Bui Huy Toaniga, kellega ta hiljem abiellus. 1992. aastal, kui Toan ja Kim sõitsid pulmareisile Moskvasse, läks Kim vahepeatusel Kanadas sealse tolliametniku juurde ja ütles: “Ma tahan siia jääda.” Vastus: “Tere tulemast Kanadasse!”

1997. aastal leidis “napalmitüdruku” Kanada ajakirjanik, kes kirjutas loo, kuidas seesama tüdruk elab nigelas korteris, hoolekande armust, teine laps kõhus. Lugu liigutas paljusid ja Kim sai hulgaliselt rahaannetusi.

Praegu on Kim vabatahtlik UNESCO hea tahte saadik.

Vietnami sõja veteranid käivad veel tänagi Nick Uti Los Angeleses tänamas foto eest, “mis aitas sõja lõpetada”.