Eesti uudised

Akadeemilised töötajad lähevad rahastuse pärast streikima: aktiivsus ja soov enda eest seista on suuremad kui kunagi varem (78)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 30. mai 2019 06:49
Foto: Andres Putting/ Ekspress Meedia
Eesti teadusinimesi hämmastas sellel nädalal selgunud tõsiasi, et uus valitsus ei plaanigi teaduse rahastamist tõsta ühe protsendini SKTst. 

UNIVERSITASe eile toimunud laiendatud juhatuse koosolek otsustas korraldada 5. juunil kell 12 tunniajase hoiatusstreigi Tallinnas Riigikogu ees ja Tartus Haridus- ja Teadusministeeriumi ees, et toetada oma palgatõusu nõuet ja teadusleppe täitmist valitsuse poolt.

Samal teemal

Koosolek kutsuti kokku esmaspäeval pärast uudise ilmumist selle kohta, et valitsus ei kirjutanud riigieelarve strateegiasse teadusleppega võetud kohustust tõsta teaduse rahastamine ühe protsendini SKT-st.

UNIVERSITASe juhatuse esimees Vladimir Viies põhjendas streikimise vajadust sellega, et Eesti on Euroopa Liidus teaduse rahastamisel üks viimaseid ning kuna teadust rahastatakse peamiselt projektide kaudu, oleme ühed viimased ka teadusvabaduse osas. „Ka õppejõudude töökoormus ehk üliõpilaste arv ühe õppejõu kohta on Eestis kõige kõrgem ja välistudengite arvu kiire kasv suurendab seda koormust veelgi,“ rõhutas Viies.

Akadeemiliste Ametiühingute eesistuja Triin Roosalu sõnul esitas UNIVERSITAS mai alguses tööandjatele üldtöökokkuleppe projekti, millega soovitakse tõsta ülikoolide töötajate palkasid ning reguleerida paremini nende töötingimusi.

„Läbirääkimised üldtöökokkuleppe osas on nüüd suure küsimärgi all,“ sõnas Roosalu lisades, et mõlemad lepingupooled on arvestanud sellega, et valitsus täidab kokkuleppeid ning endale võetud kohustusi.

„On selge, et ülikoolide töötajad pole praeguse olukorraga sugugi rahul ning nende aktiivsus ja soov enda eest seista on suuremad kui kunagi varem,“ rääkis Roosalu jätkates, et lisaks hoiatusstreigile on plaanis ka teiste aktsioonide korraldamine kuni probleemi lahenemiseni.

Samal teemal

05.05.2019
FOTOD | Kunstnikud riputasid teaduse toetuseks EKA majale loosungi
30.04.2019
GALERII | 1% väike samm Eestile, suur samm teadusele: Tartus protestitakse teadusministeeriumi ees
30.04.2019
ÕL VIDEO JA GALERII | Mart Helme hinnang teaduritele: „Rumalad inimesed olete!“
28.04.2019
Andi Hektor: streikivad teadlased suudaksid nurjata ülikoolide lõpuaktused