Juhtkiri

Juhtkiri | Kindel lubadus pensionitõusust muutus tingimuslikuks (12)

ohtuleht.ee, 29. mai 2019 18:20
Valitsusliikmetelt tulevad teated võimalikest eesseisvatest kärbetest ja koondamistest ministeeriumides ning vajadus avaliku sektori töötajate palgatõusu aeglustada või suisa peatada ei jäta kahtlust: riigi rahaline seis ei ole kiita. Nii ei maksa imestada, et riigieelarve strateegia aruteludelt ei kõlanud erilisi rõõmusõnumeid isegi pensionäridele, keda riigikogu valimiste kampaania ajal külvati ometi ehk kõige heldemate lubadustega üle.

Ent midagi siiski – pensionide maksuvabastuse tõstmine 50 euro võrra tähendab, et tuleval aastal, kui keskmine pension kerkib eeldatavasti 517 euroni, ei tule sellelt tulumaksu maksta. Kuid see väike võit keskmisel ja paremal järjel pensionäridele läheb vaevalt kellelegi samavõrra korda kui Keskerakonna üks põhilubadusi erakorralisest pensionitõusust. Selle kohta ütleb peaminister Jüri Ratas: „Kui inimesed tulevad teisest sambast välja ja sealt raha vabaneb, siis suunatakse need vahendid esimesse sambasse.“ Teisisõnu: kas ja kui palju rohkem on pensionäridele võimalik maksta, sõltub otseselt sellest, kuidas käituvad töölkäijad.

Kuidas mõjub põlvkondadevahelisele solidaarsusele vastutuse veeretamine pensionisaajate (pigem kesise) elujärje eest otseselt pensionikogujate kaela, võib vaid arvata. Küll aga võib öelda: kindla teadmise asemel, mis kuupäevast ja mis summas hakkab pensionäride arvele lubatud raha laekuma, on praegusel valitsusel pakkuda vaid senisest veelgi ebamäärasemaid lubadusi. Tegelikult ei tea muidugi keegi, kas täitub võimuliidu ennustus 10–25% vabatahtlikult teisest sambast lahkujate asjus.

Vaevalt osatakse iseendagi kohta öelda, kuidas oleks kõige mõistlikum käituda, kuni pole teada täpsed tingimused, kuidas raha väljavõtmine toimuma hakkab. Eeldatavasti jahutab teisest pensionisambast lahkuda tahtjate indu tõeks osutumise korral kuuldus, et väljamakstava summa pealt tuleb tasuda tulumaksu kõrgendatud määras. Vajadus reformikava peenhäälestada ning ettenähtud kuni paariaastane puhveraeg avalduse esitamise ja raha kättesaamise vahel võib aga tähendada, et eakate elujärje kiireloomulise parandamiseni jõutakse päriselt alles järgmiste valitsuste ajal. Kui jõutakse.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee