Maailm

KOHUTAVALT KURB! Suri viimane isane sumatra ninasarvik Malaisias (1)

Toimetas Greete Kõrvits, 29. mai 2019 20:23
JÄÄ HÜVASTI: sel pildil naudib ninasarvik Tam mõnusat mudavanniFoto: CHRIS ANNADORAI/via REUTERS/Scanpix
Äärmiselt ohustatud sumatra ninasarviku tulevik sai äsja tõsise löögi, kui suri üks loomaliigi viimaseid isaseid isendeid, kirjutab BBC.

Kunagi kõndisid väärikad loomad pea kogu Aasias, nüüdseks on nad metsikust loodusest sisuliselt kadunud. Sumatra ninasarvikute arvukus ei küündi isegi saja isendini. Mõnedel eriti kurbadel andmetel võib neid maailmas alles olla vaid 30.

Samal teemal

Malaisias Borneo saare looduspargis elanud isane sarvik Tam suri sel esmaspäeval. Nüüd elab Malaisias vaid üks sumatra ninasarvik, emane Iman. Järglasi Tamist maha ei jäänud, katsed teda kahe ninasarvikudaamiga paaritada ebaõnnestusid.

Ajalooliselt põhjustas sumatra ninasarvikute väljasuremist inimeste kätetöö: elupaikade massiline hävitamine ja salaküttimine. Praeguseks on põhiline oht aga pelgalt selles, et loomad, kes valdavalt elutsevad üksikutes parkides ja loomaaedades, ei saa lihtsalt üksteisega kokku ning katsed õhutada neid sellistes tingimustes paljunema pole loomulikud ega edukad. Loomu poolest on sumatra ninasarvikud eraklikud ja liigikaaslastega mitte kuigi seltsivad elukad. Nii väikest populatsiooni ohustab ka sugulus – nii kaua kui eksisteerib vähemalt 20 üksteisega mitte lähedases sugulussidemes isendit, on võimalik liiki veel päästa ja luua terveid järglasi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee