Igor Gräzin.Foto: Tatjana Iljina
Marvel Riik 29. mai 2019 17:49
Toompeal visatakse nalja EKRE valijate üle, kes toetasid Keskerakonna nimekirjas kandideerinud euroskeptilist Igor Gräzinit, kes justkui omakorda aitas europarlamenti eurojaatava Yana Toomi.

Arusaam pärineb Kantar Emori eelmise nädala küsitlusandmetest, kus ilmneb muster, et parteitu, kuid Keskerakonna nimekirjas üles astunud Igor Gräzin oli kandidaat, kes sai märgatava osa oma rohkem kui kümnest tuhandest häälest EKRE toetajatelt.

Postimehe tellitud ja Kantar Emori läbi viidud küsitlus näitas tõepoolest seda, et Gräzin oli kõige enam valitud kandidaat väljaspool EKREt.

„EKRE riigikogu reiting on kõikunud, viimasel mõõtmisel oli see 15%, aga Euroopa Parlamendi valimistel saavutati 12,7%. Mingi osa nendest, kes eelistavad EKREt, valisid muu kandidaadi ja nendest muudest oli kõige populaarsem Gräzin,“ rääkis Kantar Emori uuringueksperdi Aivar Voog.

Toompea rahva jaoks muudab olukorra irooniliseks asjaolu, et eurojaatav Yana Toom ei salli euroskeptilist Igor Gräzini, aga ometi olid just viimase hääled need, mis Keskerakonna esinumbri Brüsseli aitasid.

Tõttöelda tapab selle nalja aga julm arvutus: kui võtta Keskerakonna valimistulemusest maha kõik Gräzini kogutud hääled, pääseks Toom, koos ülejäänud Keskerakonna seitsme kandidaadi häältesaagiga, ikkagi europarlamenti.

Ilma Gräzini panuseta oleks Keskerakonna koondtulemus olnud 37 479 häält. Ühtlasi oleks see olnud võrdlusarv, millega jaotatakse ära europarlamendi kohad. Selle tulemusega oleks Toom platseerunud lõplikes tulemustes kuuendale kohale.

Saadikukohtade jagamisel liidetakse kokku kõik erakonna hääled (üksikkandidaat on ühe liikmega erakond). Erakonna koondtulemuse põhjalt arvutatakse erakondale võrdlusarvud, jagades kogutulemus läbi esmalt 1-ga (37479/1=37479), siis 2-ga (18,739) jne. Kuus kõrgemat tulemust, pärast Brexitit seitse, pääsevadki europarlamenti. Seitsmendaks tulnud Isamaa, eesotsas Riho Terrasega, sai võrdlusarvuks 34 188.