Maailm

Eestisse sisenemiskeelu saanud venelane tiirutas paradiisipassiga Schengeni alas (12)

Viljar Voog, 29. mai 2019 16:24
Vene opositsionäärid on lubanud, et nad ei unusta Sergei Magnitskit.Foto: Dzhavakhadze Zurab/Itar-Tass/Scanpix
Andrei Pavlov kuulus nende 49 Magnitski nimekirjas mainitud isiku sekka, kellele Eesti, Läti ja Leedu kehtestasid möödunud aastal sissesõidukeelu. Kuigi venelasest advokaat on suures osas maailmas mustas nimekirjas ja sanktsioonide all, leidis ta Guardiani väitel võimaluse, kuidas paradiisisaarelt endale uus pass hankida ja viisavabalt Euroopas ringi tuuritada.

Magnitski nimekiri sai oma nime hiiglaslikus maksupettuses vilepuhujana tegutsenud ja eelvangistuses hukkunud Sergei Magnitski järgi. Postuumselt mõisteti Magnitski maksudest kõrvale hoidmises süüdi, kuigi venelase kaitsjate sõnul oli kõige taga hoopis Dmitri Kljujev. Viimase advokaadiks oli Andrei Pavlov ning nõnda mees nimekirja ja sellega kaasnevate sanktsioonide alla sattuski.

Samal teemal

Balti riigid otsustasid 2018 kevadel kõigile Madnitski nimekirja liikmetele kehtestada sissesõidukeelu. Nõnda ka Pavlovile. Briti ajalehe väitel käib mees aga jätkuvalt rahus mööda Euroopat ringi.

Üldjuhul laieneb väljastpoolt euroliitu pärit inimesele ühe riigi poolt kehtestatud sissesõidukeeld kogu euroalale aga ka Šveitsi ja Norrasse, kus avatud piiridega liigutakse. Siseminister võib samas otsustada jätta keeld kehtima üksnes konkreetse riigi territooriumil.

„Teave sissesõidukeelu kohaldamise kohta ei ole avalik. Seetõttu ei saa antud kaasust kommenteerida,“ ütles Pavlovi juhtumi kohta siseministeeriumi kommunikatsiooninõunik Piia Kuusik. Küll avas ta süsteemi tausta: „Kui välismaalase suhtes kohaldatakse sissesõidukeeldu, kantakse need andmed sissesõidukeeldude riiklikusse registrisse. Schengeni sissesõidukeeldude puhul lisatakse hoiatusteade täiendavalt ka Schengeni infosüsteemi. Mõlemasse andmekogusse tehakse päringuid konkreetsete menetluste raames (näiteks viisamenetluses, piirimenetluses, riikliku järelevalve menetluses). Seetõttu ei saa välistada olukordi, kus piirikontrolli vältides või valeidentiteeti kasutades siseneb Schengeni alale välismaalane, kelle suhtes on kehtestatud sissesõidukeeld.“

Pärast 2015. aastat on Pavlov väidetavalt käinud Euroopa liidu riikides (välja on toodud Prantsusmaa, Hispaania, Saksamaa, Itaalia ja Ühendkuningriik) enam kui 70. korral. Kuigi see aeg algas kõvasti enne Baltikumisse sissesõidukeelu kehtestamist, oli venelane ikkagi USA vedamisel rahvusvaheliste sanktsioonide all. Oma elu hõlbustamiseks olevat ta Guardiani andmeil ja lekitatud e-kirjadele tuginedes endale hankinud Saint Kitts ja Nevise „kuldse passi“, millega kaasneb õigus viibida Euroopa liidus kuni 90 päeva viisavabalt. Lihtsasti teenitava (loe: raha eest ostetava) „kuldse passi“ kasutamise väite lükkasid tagasi nii Pavlov kui ka Saint Kitts ja Nevise ametivõimud.

Samal teemal

09.11.2018
Brittide musta nimekirja pandi kuus Vene oligarhi
08.05.2018
MUST NIMEKIRI: millised Eesti kodanikud ei pääse enam üle Venemaa piiri
07.05.2018
Sergei Magnitski: kohtus surnult süüdi mõistetud
07.05.2018
Mis on Magnitski nimekiri?