Maailm

USKUMATU JÕHKRUS: direktori käsul pani jõuk noore neiu koolimaja katusel elusalt põlema (20)

Toimetas Greete Kõrvits, 29. mai 2019 18:00
Meeleavaldajad nõuavad õiglust Nusratile ja teistele seksuaalvägivalla ohvriteleFoto: AP/Scanpix
19aastane Nusrat Jahan Rafi suri pärast seda, kui kaasõpilastest ja täiskasvanutest koosnev jõuk ta elusast peast põlema pani. Kamba ajas raevu see, et neiu julges teatada koolis aset leidnud seksuaalsest ahistamisest.

BBC kirjutab, et Bangladeshi kohus esitas süüdistuse kuueteistkümnele isikule, kes räigest kuritööst osa võtsid. Üks süüdimõistetutest oli kooli enda direktor Siraj Ud Doula. Ajendiks oli neiu julgus teatada koolis aset leidnud seksuaalsest ahistamisest – süüdlaseks toosama direktorihärra.

Mees kutsus ühel märtsikuu päeval neiu oma kabinetti ja andis siis kätele vaba voli. Tüdruk põgenes enne kui asi käperdamisest veel kaugemale oleks jõudnud minna.

Nusrat pöördus seejärel abi saamiseks politseisse, kus ametnik tema tunnistuse andmist filmis. Hiljem selgus, et see oli täiesti ebaseaduslik. Politseinik ütleb lindistusel nähtavalt endast väljas neiule, et juhtunud pole midagi erilist. Lisaks illegaalsele filmimisele lekitas ametnik ülekuulamisvideo internetti.

Direktor läks siiski vangimajja, põhjustades kohalike seas pahameele ja protestid mehe vabastamiseks.

Direktor Ud Doula ise tüdruku põlema panemises ei osalenud. Kui Nusrat keeldus oma süüdistust tema vastu tagasi võtmast, korraldas direktor vangikongist tema mõrva. Uurijate sõnul oli tegemist äärmiselt koordineeritud ja selgelt ette planeeritud roimaga. Kamp jagas laiali rollid, kes peab kooliväravate ees valvet, kes meelitab Nusrati katusele ja kes ta lõpuks tapab. Daily Stari andmetel olid kambas lisaks õpilastele ka kooli õpetajad. Kurjategijate seas oli nii mehi kui naisi.

6. aprillil läks Nusrat kooli lõpueksameid sooritama. Ühel kaasõpilasel õnnestus meelitada ta hoone katusele, väites, et üks Nusrati sõbranna on seal kaklusse sattunud. Seal seisid ees neli inimest, kes andsid Nusratile tühja paberilehe ja nõudsid, et ta kirjutaks sellele alla, et loobub süüdistustest direktori vastu. Nusrat keeldus taas.

Selle peale sidusid kurjategijad ta kinni, toppisid talle tropi suhu, kallasid ta süütevedelikuga üle ning panid ta põlema. Enda isiku varjamiseks kandsid mõrvarid burkasid. Pärast süütamist põgenesid nad sündmuskohalt, üleni leekides Nusrat aga koperdas treppidest alla ja kisendas abi järele.

Nusrati surm oli piinarikas ja aeglane, kuid samas õnnestus tal anda tunnistusi. Kiirabiautos lebades aimas ta, et ei ela seda üle, nõudis oma vennalt, et too mobiiltelefoni diktofoni käima paneks ja rääkis suurivaevu, mis äsja juhtus, lisades nende nimed, keda õnnestus ära tunda.

10. aprillil suri Nusrat haiglas.

Meeleavaldajad nõuavad õiglust Nusratile ja teistele seksuaalvägivalla ohvritele Foto: AFP/Scanpix

Nusrati vägivaldne surm tõi Bangladeshis tänavatele rahvamassid, kes nõudsid õiglasemaid karistusi seksuaalkuritegude eest ning ohvrite paremat kaitset. Tüdruku isa rääkis Al Jazeerale, et Nusrat oli tema ainus tütar ning enne tema rahu ei saa, kui lapse mõrva eest õiglus jalule on seatud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee