Poliitika

Segane alkoholipoliitika ja seiskunud palgatõus: peaminister sattus riigikogu turmtule alla (212)

Johanna-Kadri Kuusk, 29. mai 2019 15:35
Foto: riigikogu.ee
Riigikogu infotunnis jäi peaminister Jüri Ratas kõva tule alla. Kõige hulgas teatas peaminister, et tänane eelarvestrateegia ei näe ette palgatõususid.

Infotunnil hakkasid peatselt keerlema ühed ja samad küsimused: kuidas eelarvestrateegiat tehti, mis alkoholiaktsiisi langetamisega toimub, kes tegelikult II pensionisamba reformist võidavad ja kuidas läheb värskel ministril Kert Kingol. Kõige suurema tule all oli peaminister Ratas, kellele olid suunatud peaaegu kõik küsimused. Keskerakondlane kippus oma vastuste esimese poole kulutama küsija kommenteerimisele ning peaminister märkis korduvalt seda, kuidas eestlased on ikka eriti numbritele orienteeritud rahvas.

Ratase sõnul mängitakse alkoholipoliitikas erinevate numbritega

Alkoholiaktsiisi puhul tõi Jevgeni Ossinovski välja, et majandusministeerium oli juba eelmist valitsust hoiatanud selle eest, et Läti võib Eesti eeskujul samamoodi aktsiisi langetada, mis tähendaks ka aktsiisilangetuse läbikukkumist. Ratas vastas selle peale, et Läti alles arutab alkoholiaktsiisi langetamist ning see, kui palju nad plaanivad lahja ja kange alkoholi aktsiisi langetada, pole veel selge.

„Olen sinuga päri, et kui rääkida alkoholipoliitikast, siis on vaja teha kõik, et vähendada alkoholist tulevaid õnnetusi,“ ütles peaminister ja märkis, et alkoholi tarbimise, ostmise ja mõju kohta on tehtud nii palju uuringuid, et tegelikult mängivad kõik erinevate numbritega.

Küsimusi alkoholipoliitika kohta oli ka Riina Sikkutil, kes tõi välja hulga Ratase enda tsitaate, milles peaminister on aktsiiside valguses öelnud, et mitte miski ei ole tegelikult rahva tervisest olulisem. Sikkut uuris, millised argumendid panid Ratast alkoholiaktsiisi osas ümber mõtlema. Ratas märkis, et viimase kolme aasta jooksul on olnud küll tehtud erinevaid prognoose, kuid tegelikult peab arvestama, et juba ühe kvartaliga võib olukord drastiliselt muutuda.

Palgad jäävad samaks

Helmen Kütt tõi välja, et möödunud nädala infotunnis oli Jüri Ratast asendanud Mart Helme teatanud rõõmusõnumit, et omastehooldajate palgad tõusevad. Ratas ütles, et eelarve sellist palgatõusu ei luba. Infotunni jooksul kinnitas Ratas ka seda, et ka politseil, päästeametil, kõrgharidusega kultuuritöötajatel ja sotsiaalhoolekande inimestel ei tasu palgatõusu oodata. „Nende palka oleme me püüdnud jõudu mööda viimastel aastatel tõsta. Järgneval aastal tänase riigi eelarvestrateegia kohaselt me ei näe ette palgatõususid,“ kommenteeris ta.

Eelarve on saadikute jaoks arusaamatu

Sotsiaaldemokraat ja endine tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski mõistis hukka selle kuidas valitsus eelarvestrateegiat on koostanud. „Olen nii sinu kui sinuta eelarveid teinud ja midagi nii piinlikku ma ei ole varem näinud. Mul on sind kõrvalt kahju vaadata. Kas sa ei suuda neid EKRE mehi vaos hoida, või on muu põhjus miks sa nii teed?“ Ossinovski heitis ühtlasi peaministrile ette seda, kuidas eelarves teaduse rahastamise teemat käsitleti.

„Teaduse rahastus on olnud kõikide koalitsioonide prioriteet ja nii on ka selle koalitsiooniga,“ vastas peaminister ja kinnitas korra veel, et valitsus ei ole loobunud plaanist 1 protsent SKPst teaduse rahastamisele suunata.

Reformierakondlased Aivar Sõerd ja Taavi Rõivas läksid eelarve kohta küsimisel emotsionaalseks.

„Kuidas on teil jultumust ette heita eelmistele valitsustele, et oleks pidanud rohkem reservi panema, kui te ise olete kõik need reservid ära kulutanud? Te ise ei kogu sentigi reservidesse,“ heitis Sõerd peaministrile ette. Ratas vastas seepeale, et reserve ja riigivõlga tuleb alati käsikäes vaadata ja kui eelmised valitsused on kogunud reservi, siis tema peaministriks olemise ajal on jälle riigivõlg samal tasemel olnud. „Tuleb aru saada, mis hetkel kaotab raha oma väärtuse,“ vastas Ratas.

„Ei ole moraalne lasta ise eelarve miinusesse ja siis eelnevaid valitsusi süüdistada. Hea küsimus on see, et kui Ansip oli kõiges süüdi, siis kuidas saime meie veel eelarve tasakaalus hoitud,“ märkis Rõivas. Jüri Ratas kommenteeris pärast Rõivase sõnavõttu, et pikalt olnud majanduskultuur ei pädenud enam ja vajas värskendust.

II pensionisamba reform

Andres Sutt märkis, et II pensionisamba reform on kui raha ühest taskust teise tõstmine ja uuris, kuidas peaminister kinnitab, et sellega tagatakse tõesti praeguste ja tulevaste pensionäride heaolu. Reformist rääkides kaldus Ratase jutt aga hoopis pensionitõusu juurde. „Juhul, kui selle reformiga vabaneb raha, siis see oleks üks katteallikas tänaste pensionäride pensionite tõstmiseks,“ seletas Ratas ja toonitas, et tänastel pensionäridel on seda lisaraha väga vaja.

Urmas Kruuse märkis, et isegi kui ainult pisike grupp inimesi võtaks oma II pensionisamba säästud välja, siis kaotaks sellest kogu ühiskond ja majandus. Ratas selgitas, et ministeeriumites teostatakse alles II samba reformiks vajalikke uuringuid ja alles suve lõpus või sügisel hakkab valitsus seda muudatust tõsisemalt arutama.

Kas minister Kert Kingo teab, mis ametile ta tuli?

Ratas sõnas, et tema jaoks jääb minister Kingo kohta räägitavast täiesti arusaamatuks see, kuidas ollakse nii kiiresti valmis sildistama. „Ta saab oma ametist aru. Ta saab aru oma vastutusvaldkonnast, meil on olnud pikad ja asjalikud jutuajamised infotehnoloogia poole pealt,“ sõnas ta ja kinnitas, et ka välislähetuste puhul ei ole tarvis Kingo pärast muretseda, sest kõige olulisem on see, et inimene teeks oma tööd südame ja pühendumusega. „Euroopa liidus ja maailmas on palju neid poliitikuid, kes suhtlevad oma emakeeles ja kasutavad tõlgi abi. Kui veel rääkida keeleoskusest, siis ta ei ole kindlasti esimene ega viimane minister, kelle inglise keele tase ei ole see, mida me ootame.“