Poliitika

Sahkerdamine siseringides: EKRE Tartu juht Indrek Särg visati erakonnast välja (87)

Delfi, Ohtuleht.ee, 29. mai 2019 11:58
Indrek SärgFoto: Aldo Luud
Teisipäeval saatis EKRE esimees Mart Helme erakonnakaaslasetel kirja, milles teatas muuhulgas seda, et partei Tartu ringkonna juht Indrek Särg on põhikirja korduva ja jämeda rikkumise pärast erakonnast välja arvatud. Särg ise ei teadvat, mis need rikkumised on, Martin Helme sõnul tegi Särg riigikogu valimiste ajal erakonnakaaslaste vastast kampaaniat.

Särg ise ei osanud komenteerida, mis need väljaarvamise põhjused võisid olla, kuid ta spekuleerib, et Helmed viskasid ta välja, kuna neil on hüsteeriline paranoia iseseisvate poliitikute suhtes, kes suudavad omale ka toetajaid koguda.

„Kuna ma sain ka ise Tartus üsna palju toetajaid, hakkas pihta see jutt, et see näitab kuidagi umbusaldust Helmede suhtes,” selgitas ta. Väidetavalt on üritatud Särge juba riigikogu valimistest saadik erakonnast välja puksida.

„EKREs on palju toredaid inimesi, aga kardan, et Helmede juhtimise all juhtub erakonnaga sama, mis juhtus Savisaare Keskerakonnaga,” lisas Särg.

Refereeritud arikli täispikk tekst Delfis.

Särg on EKRE liige alates 2015. aastast ja on lisaks Eesti Merekooli Tartu filiaali juhataja, õppejõud ja laevajuht.

Indrek Särg kogus riigikogu valimistel 2223 häält, mis oli Emajõelinnas kuues ning üle Eesti 56 tulemus. Valimissüsteemi iseärasuste töttu pääses Tartust EKRE esindajana 566 häält kogunud Ruuben Kaalep, mitte Särg, kes sai parteikaaslasest neli korda rohkem hääli.

Särg riigikokku jõudnud erakondade kandidaatidest esimene, kes jäi ukse taha. Märtsis ütles Särg, et küsimus ei ole mitte tema solvumises või mittesolvumises. Oli ju rahva ootus, et neid esindaksid ikkagi inimesed, keda nad valisid, mitte need, keda erakonna nimekirjades ettepoole paigutatakse.

„Me ei saa kõike valimissüsteemi kaela ajada, sest selle kohatist ebaõiglust võimendavad paraku erakonnadki. On igati loomulik ja mõistetav, et kui kandidaadid on saanud enam-vähem sama palju hääli, siis erakonna huvides võiks väikesseid vangerdusi teha. Kuid kui riigikokku lähevad inimesed, kes on saanud kordades vähem hääli, siis on oht, et ka erakonnas tekib sisegrupi mentaliteet. Kui juba eelnevalt antakse vilets stardikoht, siis löövad potentsiaalsed kandideerijad lihtsalt käega. Õiglustunne ja demokraatia on ära unustatud. Kui rahvas kogeb, et erakonnad ei hooli nende valikust, siis annab see võõrandumisele hoogu juurde,“ rääkis Särg Õhtulehele pärast riigikogu valimisi.

Särg on Tartu Postimehele öelnud, et asjasse on segatud ka Kaalep, kes tundis ennast häirituna sellest, et Särg sai rohkem hääli kui tema.

Õhtulehel ei ole õnnestunud Särge kommentaariks tabada.

See-eest sai Õhtuleht kätte Martin Helme, kes tõi ühe põhjusena välja selle, et Särg ei kutsunud kokku ringkonna juhatuse koosolekut. Teine ja tõsisem põhjus oli see, et Särg tegi parlamendi valimiste ajal süsteemselt teiste erakonnakaaslaste vastast kampaaniat. „See on lubamatu,“ ütles Helme.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee