Maailm

Täiendatud! 

VANDENÕUTEOREETIKUD ÄREVIL: maailma varivalitsuseks peetav Bilderbergi grupp koguneb Šveitsis, kohale läheb ka Jüri Ratas (73)

Toimetas Aadu Hiietamm, 31. mai 2019, 13:50
KOHTUMISPAIK: Politseinikud neljapäeval hotelli Montreux Palace juures patrullimas. Foto: EPA/Scanpix
Bilderbergi gruppi nimetab ajakirjandus sageli maailma varivalitsuseks, kes teeb aastakohtumistel olulisi otsuseid. Neljapäeval hakkas Bilderbergi grupp kogunema Šveitsis Montreux´s. Kokku oodatakse kohtumisele 130 mõjukat tegelast 23 riigist. Teist aastat järjest sai kutse ka Eesti peaminister Jüri Ratas, kes kinnitas neljapäeval valitsuse pressikonverentsil, et läheb üritusele ka kohale. 

Ratas vastas ajakirjaniku küsimusele, et tänavusel kohtumisel arutletakse maailma poliitilise olukorra, Euroopa tuleviku, kliimamuutuste, tehisintellekti ja küberohtude teemadel. 

Samal teemal

Bilderbergi grupi tänavune aastakohtumine toimub 30. maist kuni 2. juunini  hotellis Montreux Palace. Bilderbergi grupi tegemisi ümbritseb alati salapära. Arutelud käivad suletud uste taga ja avalikke avaldusi ei tehta. Kõigil kutsututel paluti taas kohtumisele tulla ilma abilisteta. 

Kuna ajakirjanikke (välja arvatud osavõtjad) grupi kohtumistele ei lubata ning infot tilgutatakse avalikkusele hiljem kasinalt, siis toidab saladuseloor vandenõuteoreetikuid, kelle sõnul otsustatakse just Bilderbergi grupi koosolekutel maailma arengu põhisuunad.

Bilderbergi grupi tegemistega paremini kursis olevad uurivad ajakirjanikud on väitnud, et just selle grupi sees sündis omal ajal idee sisse seada Euroopa Liidu ühisraha euro. Praegu peab Bilderbergi grupp väga oluliseks Euroopa ühisraha euro püsimist.

Nimelt tõmbaks euro läbikukkumine kriipsu peale Bilderbergi grupi kaugematele lootustele luua ühtne maailmavaluuta. Väidetavalt on viimastel aastatel olnud arutlusteema ka sularaha võimalik kaotamine.

Sellest ideest on viimasel ajal järjest sagedamini kirjutanud lääneriikide meedia, kuid näiteks Euroopa Keskpank on niisugust võimalust eitanud.

Väidetavalt otsustati ka Euroopa Liidu loomine just Bilderbergi grupi kohtumistel ning nüüd on suund võetud Euroopa Ühendriikide loomisele ehk Euroopa Liidu muutmisele föderatsiooniks.

Vandenõuteoreetikud on üpris kindlad, et just 1988. aasta kohtumisel, kus osales ka Saksamaa LV tollane liidukantsler Helmut Kohl, otsustati Saksamaa taasühinemine, mis vormistati lõplikult 1990. aastal.

Samuti ringleb teooria, et 2005. aasta kohtumisel osalenud Angela Merkelist sai just tänu Bilderbergi grupile Saksamaa liidukantsler ning Saksa piiri põgenikele avamisega 2015. aasta septembris täitis ta Bilderbergi grupi korraldust.

Tänavused osalejad avalikustati Bilderbergi grupi veebileheküljel. Kutsutud on 130 inimest. Nende seas on näiteks USA presidendi Donald Trumpi väimees Jared Kushner, Hollandi kuningas Willem-Alexander ja peaminister Mark Rutte, Saksamaa kaitseminister Ursula von der Leyen, Saksamaa Kristlik-Demokraatliku Liidu juht Annegret Kramp-Karrenbauer, NATO pesekretär Jens Stoltenberg ja Eesti peaminister Jüri Ratas.

Šveitsi meedia andmetel peaks  kohtumisel osalema ka USA välisminister Mike Pompeo, kuid tema nime ametlikust nimekirjast ei leia. Ka alternatiivmeedias peetakse tõenäoliseks, et ürituse korraldajate esitatud ametlik nimekiri ei ole täielik ning kohtumisel võib osaleda ka neid, kes ei ole nimekirja kantud. 

Bilderbergi aastakohtumise eesistuja Henri de Castries on varasemalt kaitsnud  saladuses hoidmist küsimusega: "Miks keskendutakse vaid Bilderbergi grupile, kui iga päev toimub kümneid tuhandeid kohtumisi, mille sisu ei ole avalik?"

Hotelli Montreux Palace konverentsikeskus. Foto: AFP/Scanpix

Bilderbergi grupi veebilehekülje andmetel on tänavusel aastakohtumisel kesksel kohal ülemaailmne stabiilsus, Euroopa tulevik, Brexit, küberkuritegevus, tehisintellekt, kapitalismi tulevik, kliimamuutused, Hiina, Venemaa ja sotsiaalmeedia kasutamine relvana. 

Esimene kohtumine 1954. aastal

Bilderbergi grupp kogunes esimest korda 1954. aasta 29.–31. maini Hollandis Oosterbeekis. Kohtumise eesmärk oli viia süvenevate Atlandi-üleste pingete leevendamiseks kokku Euroopa ja USA juhtivad pead.

Organisaatorid lähtusid teesist, et rahvuslikke probleeme suudab kõige paremini lahendada internatsionaalselt meelestatud eliit.

Esimese kokkutuleku korraldasid ühinenud Euroopa idee edendaja, filosoof ja kirjandusteadlane Josef Retinger, Hollandi prints Bernhard, endine Belgia peaminister Paul van Zeeland ja Unileveri toonane juht Paul Rijkers.

Grupi sünni juures oli ka USA pankur ja ärimees David Rockefeller, kes suri 101aastaselt kaks aastat tagasi. Kuna esimene kokkusaamine oli De Bilderbergi hotellis, siis selle järgi saigi grupp nime.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee