Eesti uudised

Koolid eeldavad, et täisealiste gümnasistide eest vastutab ikkagi lapsevanem (17)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 29. mai 2019, 07:53
Foto: Arno Saar
Sageli lõpetavad gümnasistid kooli 19aastaselt, kuid vanast harjumusest arvestavad paljud koolid, et ka täiesealise õppuri eest vastutab tema lapsevanem, kuigi vanemal pole pärast lapse 18aastaseks saamist mingit õigust juriidiliselt tema esindaja olla.

ERRi uudisportaal kirjutas, et kuigi täisealised gümnasistid on seaduse silmis piisavalt küpsed, et osta ja tarbida alkoholi, abielluda ning relva käsitseda, ei tee koolide sisekorraeeskirjad sageli nende suhtes erandit ja tekivadki olukorrad, kus lapsevanemalt  nõutakse puudumistõendit või ekskursiooniluba. Ometi keerab riik alates lapse täisealiseks saamisest vanematel ligipääsu oma järeltulija terviseandmetele Digiloo andmebaasis kinni, nii et vanem ei pruugi teadagi, kas ta puudus koolist näiteks arstilkäigu tõttu.

Haridus- ja teadusministeeriumi üldharidusosakonna juhataja Mihkel Rebane ei pea küsimust eriliseks probleemiks, kuid möönab, et võiks arutada selle üle, kas ehk eKooli selline arendus teha, mis võimaldaks täiskasvanud õpilasel ise oma puudumistest teada anda, kuigi tegelikult ei ole küsimus puudumistes, vaid põhimõttes, kas täisealine õpilane võiks omada mõnedes punktides, täit vastutust.

Justiitsministeerium on seisukohal, et kooli kodukord ei ole kindlasti seaduse suhtes ülimuslik ja kui inimene saab 18aastaseks, siis on ta seaduse mõistes täisealine ja seega kehtivad talle samad õigused ja kohustused, mis kõigile täisealistele.

17 KOMMENTAARI

j
Jüri Julk 31. mai 2019, 13:47
Ennevanasti peeti kõiksetargemaks ikka koolipapasid, kes teadsid kõige paremini , kuidas koolilapsi õpetada või kasvatada ja kasvasid ka tublid inimesed, aga nüüd veeretatakse see koorem vanemate õlgadele ja tulemus on igast otsast näha, sest need õlad on nii nõrgukesed.
j
Juhan. 29. mai 2019, 15:50
Kas vangi pandud täiskasvanu eest vastutavad ka tema vanemad?
Loe kõiki (17)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee