Juhtkiri

Juhtkiri | Eesti edulugu lastakse kõrist alla (26)

ohtuleht.ee, 28. mai 2019, 19:08
Esmaspäeval sai selgeks, et rahandusminister Martin Helme enesekindlus alkoholiaktsiisi langetamise osas alates 1. juulist polnud asjata: valitsuskoalitsioon on otsustanud, et nii lahja kui ka kange alkoholi aktsiis langeb 25%.

Miks kuulsime viinatootjaidki meeldivalt üllatanud suurest aktsiisilangetusest aga alles siis, kui europarlamendi valimiste tulemused juba teada, on seletatav selle võrrandi teise poolega. Riigieelarve suur puudujääk tähendab, et valija peab suu puhtaks pühkima lubatud lastetoetuste tõusust, erakorralist pensionitõusu näeme vaid siis, kui piisavalt paljud otsustavad teisest sambast raha väljavõtmise kasuks, ja mis kõige morjendavam – lolliks on tehtud kogu teadlaskond, kes sõlmisid erakondadega mullu kokkuleppe, et teaduse rahastamine suureneb määrani 1% SKP-st.

Pole ju asi vaid sellest, kuidas see mainekujunduslikult välja paistab: Eesti edulugu voolab piltlikult öeldes rahva kõridest alla, kui 13 senti odavam õllepudel ja 1,5 eurot soodsam pooleliitrine viin tulevad teadus- ja arendustegevuse arvelt. Keskerakonna esimees Jüri Ratas, kes vähem kui pool aastat tagasi tõdes, et „Ma usun, et see hea sõna ja allkirja andmine garanteerib selle, et kui sõna antakse, siis tuleb sõna ka pidada,“ tõestas hoopis, et temagi sõna ei maksa rohkem kui viinast lehkavate poetaguste sonimine.

EKRE esindaja allkirja sellelt kokkuleppelt küll ei leiagi, ent nende tollane praalimine, et tegemist on väheambitsioonika eesmärgiga ja valimisprogrammi jõudnud lubadus eraldada 2% SKP-st teadusinvesteeringuteks asetub veatult erakonna populistlike lubaduste mustrisse. Iseküsimus on, kuidas oleme jõudnud olukorda, et nende mõttevälgatused domineerivad võimuliidus isegi koalitsioonileppes must-valgel kokkulepitu ees.

Nüüd on pall kõrgkoolide ja teadlaskonna käes, kes ei pruugi toimuvaga vaikides leppida. Juttu on juba olnud streigistki, mis jätaks ära lõpuaktused. Kui raha ei leita mujalt, kasvab aga surve tasulise kõrghariduse taastamiseks. Erakond Isamaa, keda võib pidada tasuta kõrghariduse isaks, eeldatav vastuseis võib tähendada, et isegi see valitsus, kes õllehinda langetab, ei pruugi veel pikalt püsida.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee