Eesti uudised

Alkoholiaktsiisi langetamise seletuskiri riigikogule: maksutulu langeb kindlasti, hinnad poes võib-olla (55)

Toimetas Marvel Riik, 28. mai 2019 16:37
Ostukorv alkoholiga.Foto: Tiina Kõrtsini
Keskerakonna, Isamaa ja EKRE fraktsioon andsid esmaspäeval riigikogule üle eelnõu, millega soovitakse vähendatakse 25% õlle, siidri ja kange alkoholi aktsiisimäärasid ohjeldamaks piirikaubandust. Eelnõus leitakse, et just lahja ja kange alkohol on kõige enam hoogustanud piirikaubandust Läti suunal.

Rahandusministeeriumi koostatud seletuskirjas tuuakse välja, et alkoholi aktsiisimäärade langetamise eesmärk on anda võimalus ettevõtjatele vähendada vägijookide hindasid aktsiiside arvelt. Nii saaks ohjata 2015. aastast hoogustunud alkoholi piirikaubandust. „Alkoholi odavnemise tulemusena võivad väheneda alkoholi Lätist soetamise kogused ja kasvada Eestist, sh põhjapiiril, ostetud alkoholi kogused,“ kirjutatakse optimistlikult eelnõu seletuskirjas. „Aktsiisimäärade vähendamine mõjub ettevõtjate tegevusele positiivselt, sest annab võimaluse aktsiisi langetamise arvelt vähendada alkoholi hindu. Eesti ettevõtjate konkurentsivõime võrreldes Läti ettevõtjatega paraneb. Kuna eesmärk on mõjutada Eesti tarbijat vähendama välisriigist odava alkoholi soetusi, võib teataval määral suureneda Eestis alkoholi käitlevate ettevõtjate käive.“

Samal teemal

Mõjuanalüüsi järgi peaks eelnõu vastuvõtmisel muutuma Eesti ja Läti alkoholi aktsiisimäärade erinevus minimaalseks. AS PricewaterhouseCoopers Advisors analüüsi järgi mõjusid aktsiisitõusud kõige rohkem kange alkoholi tootjatele ja alkoholi importijatele. „Vähenenud on tootmismahud ja imporditavad kogused. Aktsiisimäärade vähendamise tulemusena tekib alkoholitootjatel ja importijatel võimalus langetada hindu, et mõjutada tarbijat Läti asemel Eestist alkoholi ostma.“

Eelnõus nenditakse, et on risk, et Läti jätab ära 2020. aastaks planeeritud aktsiisitõusud. Samas ei välistata, et  aktsiisimäärad vähenevad Lätis. Soomes teadaolevalt alkoholiaktsiisi osas muutuseid järgnevatel aastatel ei planeerita.

Võimalike negatiivsete mõjude juures tuuakse kindlas kõneviisis välja, et muudatuse järel langeb aktsiisitulu. Rahandusministeeriumi kevadise majandusprognoosiga hinnanguliselt koguneb 2019. aastal maksutulu oodatust vähem 12 miljonit, kuid peaks järgnevatel aastatel (2020–2023) jääb 3 miljoniga plussi.

„Arvutuste tegemisel on eeldatud, et muu alkoholi Läti piirikaubandus väheneb ca 80% ning õllel ca 45%; põhjapiiri müük kasvab muul alkoholil ca 35% ning õllel 20%; sisetarbimise kasv jääb 4,5–5% vahemikku,“ kirjutatakse seletuskirjas.

Negatiisete mõjude hulgas märgitakse veel ära, et muudatuse tagajärel ei pruugi piirikaubandus oluliselt väheneda, kui alkoholi tootjad, maaletoojad ja jaemüüjad ei vähenda hindasid. Piirikaubandust raskendab ka juba olemasolev infrastruktuur ja asjaolu, et Lätis käiakse järjest enam ostmas ka teisi kaupu.

Samal teemal

05.05.2019
Läti peaminister lubas reageerida Eesti aktsiisilangetusele
30.04.2019
Peapiiskop Viilma alkoholiaktsiisist: kui maksuraha Lätti viimine aitab kaasa alkoholi tarbimise vähenemisele, võib seda pidada ausaks hinnaks
29.04.2019
KÜLAMEHED: Lätti on rada sisse sõidetud, vähemalt sel aastal käime viina järel edasi Valkas!
29.04.2019
Kaupmehed aktsiisist: langetame alkoholi hinda esimesel võimalusel