Eesti uudised

Andrus Ansip Eesti-Läti aktsiisisõjast: minu ajal poleks sellist asja juhtunud (207)

Kristjan Väli, 28. mai 2019, 16:06
Andrus AnsipFoto: Mati Hiis
Andrus Ansipi sõnul on praegune Eesti-Läti aktsiisisõda piinlik viga, mida oleks saanud kergesti vältida. "Kuidas saab nii olla, et oma naabritega ei räägita ja veel nii olulises küsimuses?" pahandab Ansip ja heidab kivi peaminister Jüri Ratase kapsaaeda.

Läti rahandusministri sõnul arutatakse lõunanaabrite juures samuti võimalust alkoholiaktsiisi vähendamiseks. Ikka selleks, et säiliks konkurentsivõime.

Samal teemal

Endine peaminister Andrus Ansip ütleb, et võrdlemisi mõttetu on arutada, kui palju peaks alkoholi aktsiisi langetama, kui seda käiku ei arutata naabritega läbi. Ja nüüd on tulemused näha. "Seda õiget protsenti ei suuda keegi nimetada. Selleks, et langetamisel oleks mingi efekt, peavad Baltimaade valitsused tegema koostööd. Ka soomlastega tuleb asja enne arutada," leiab ta.

Ansipi sõnul oleks praegune olukord, kus lätlased hakkavad kohe meie järgi alkoholi aktsiisi langetama, olnud välditav. "Mina ei saa aru, millega kolm Balti peaministrit tegelevad? Kui neil on kokkusaamised, siis millest nad räägivad? Ma olen mõnda aega peaminister olnud ja sellist koordineerimatust ma ei mäleta. Ka enda ametiajal ei saanud ma midagi sellist lubada. Absoluutselt välistatud," pahandab poliitik.

"Kõik protsendid on valed, kui sul pole maksupoliitika naabritega kooskõlastatud. Ma ei saa aru, et kuidas nii elementaarsest asjast Ratas aru ei saa. Üks kord on ta juba ämbrisse astunud oma koordineerimata aktsiisitõusuga," ütleb Ansip.

Ta märgib, et tema valitsusajal olid kõik aktsiisitõusud ja maksupoliitilised muudatused kooskõlastatud lätlaste ja leedukatega. Alkoholiaktsiis puhul räägiti plaan läbi ka soomlastega. "Me teadsime, mis toimub ühes, teises, või kolmandas riigis. Praegu aga vaadatakse lakke ja arutatakse, et mis see protsent küll olla võiks, et palju me alandame. Täielik kaos," leiab ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee