Kultuuriminister Tõnis LukasFoto: Martin Ahven
Toimetas Johanna-Kadri Kuusk 28. mai 2019 14:28
Kultuuriminister Tõnis Lukas tunnistas, et muutunud eelarvetingimuste tõttu ei saa kultuuritöötajate miinimumpalkade tõus toimuda samas tempos kui eelnevatel aastatel.

ERRi uudisportaal kirjutas, et Lukase sõnul on aeglustunud palgakasvul kaks põhjust: muutunud tingimused eelarves ja soov lasta organisatsioonide juhtidel endil otsustada, kuidas riigilt tulnud lisaraha töötajate vahel jagada. „ Viimastel aastatel on kulutatud rohkem kui eelarve baas lubas ja nüüd tuleb see ära klattida. Läbi huumoriprisma võib öelda, et pingutame selle nimel, et järgmine valitsus saaks alustada korras eelarvega,“ sõnas Lukas ja lisas, et ta pole palgahüppe suhtes väga optimistlik, kuna riigi praegune rahandusseis seda ei lase.

Lukase sõnul on praegu plaanitud kärped tegevuskuludelt, kuid kas see tähendab kärpeid majanduskuludelt või palgafondidelt, ta öelda ei osanud.

Kaks nädalat tagasi ütles Lukas Õhtulehele, et võitleb kibedasti eelarve kärbete vastu ning peab kultuuritöötajate palgatõusu prioriteediks: "Praegu oleme sellises seisus, kus rahandusministeeriumi ametnikud selgitavad valitsusele, et kuigi majandus kasvab, siis igaks juhuks oleks neil turvalisem, kui alustataks miinuseelarvega või kärpega. Loodan, et nii me päris oma eelarvestrateegiat püsti ei pane ja mingeid lisavahendeid on võimalik ka kultuurile lähiaastatel eraldada – kindlasti on kultuuriinimeste palgatõusu jätkamine väga oluline.

Lisaks mõned olulised investeeringud, mis on praeguseks kaugemale jõudnud ettevalmistustööga, aga küllap neid ideid tuleb siin mõne aasta jooksul juurde. Ja ka arenduskulude katmised, milleta ei saa. Võtame filmivaldkonnas: me ei tohi seisma jääda sellele tasemele, kuhu oleme jõudnud EV100 filmide tellimustega. Need pole andnud ainult häid kvaliteetseid filme, seda ka, aga nad on käivitanud arengu filmisektoris üldiselt, nii produtsentide, kirjutajate kui ka näitlejate jaoks. Seda taset tuleks hoida, rahastamist tuleks jätkata vähemalt sellel või suuremal tasemel. Ka see on oluline väljakutse eelarve koostamisel."