Bauhof | Sisuturundus
29. mai 2019 10:14

Kuidas rajada ja hooldada püsilillepeenart?

Püsilillepeenra rajamisel on kõige tähtsam valmistada pinnas korralikult ette. Peenrale istutatud püsililled jäävad sinna ju kasvama paljudeks aastateks. Kaeva maa korralikult läbi ja eemalda kõik umbrohud. Eriti hoolikas ole juurumbrohtudega nagu orashein, naat, põldohakas ja paiseleht, mis taastuvad igast väikesest juuretükist. Kui orashein on juba püsilillepuhmasse sisse kasvanud, on seda sealt pea võimatu välja rohida. Suurema istutusala rajamisel kasuta umbrohtude hävitamiseks herbitsiidi ehk umbrohutõrjevahendit Roundup. Umbrohud hävivad täielikult kahe-kolme nädala pärast. Peale herbitsiidi kasutamist kaeva maa korralikult läbi ja eemalda rohujuured. Rikasta mulda komposti, kõdusõnniku võ

Loo kaunis püsikupeenar. Korrapärane sirgete servadega peenar märgista tikkude külge kinnitatud nööridega. Pottides kasvavaid püsikuid võib istutada igal ajal. Kevadel istuta püsikuid, mis õitsevad suve teisel poolel ja sügisel. Külmaõrnad püsikud istuta kevadel.

Enne taimede istutamist kasta nad korralikult läbi. Kõigepealt istuta kõrged püsikud ja viimastena madalad pinnakattetaimed. Taimede vahekaugus sõltub iga konkreetse liigi suurusest ja kasvamise kiirusest. Keskmiselt võiks see olla 30 – 40 cm. Suru taimed korralikult mulda ja kasta. Rohimisvaeva vähendamiseks multši peenart peene koorepuruga ja eralda murust peenraääristega. Kõige paremini piirab muru levikut peenrasse täielikult pinnasesse surutud ääris. Peenraääriseid (puidust, plastikust jne) vali vastavalt ülejäänud aiastiilile.

Et kevadine tühi püsikupeenar ei näeks nii trööstitu välja, istuta püsikute vahele varaseid sibullilli.

Hooldamine

Püsilillepeenra korrastamine algab kevadel peale mulla tahenemist.

1. Lõika aiakääridega maha kuivanud varred ja korja kokku ka ülejäänud lehekõdu. Suve jooksul rohi vastavalt vajadusele.

2. Eemalda nakkuskolletega (leherooste plekid, varremädanikud, jahukaste) või lehetäidest kahjustunud taimed/taime osad peenrast. Näpista ära juba õitsenud õied ja varisenud õiekannad. Nii moodustab taim üha uusi õiepungasid ja õitsemine kestab kauem.

3. Kui sa soovid taimedelt seemneid koguda, jäta äraõitsenud õied rahulikult seemneid moodustama.

Väetamiseks piisab, kui peale kevadist mullakoristust katta peenar komposti või kõdusõnnikuga.

Toestamine

Kõrged rikkalikult õitsevad püsililled kipuvad tuule, vihma või õisiku raskuse all lamanduma.

1. Vägiheinale ja kukekannusele piisab, kui siduda ta maasse torgatud bambuskepi külge. Teisalt vajavad pojengid ja aedfloksid juba kindlamat tuge. Selleks paiguta suve alguses peenrale suuresilmaline aiavõrk, kinnitades selle umbes 50 cm kõrguselt metallist või puidust jalgade külge. Sealt kasvavad taimed läbi ja katavad võrgu hiljem oma lehtedega.

2. Kasutada võib ka aianduskeskustes müüdavaid põõsatugesid või punuda näiteks kasevitstest ise kaared ja suruda nad kindlalt taimede vahele või ümber maasse.

3. Toestamisvaeva vähendamiseks võib püsikute vahele istutada ka ilupõõsaid, näiteks jaapani enela, kaselehise enela või tuhkurenele sorte.

Noorendamine
Kolme-nelja aasta tagant peaks püsikupuhmaid noorendama.

1. Kui lillemättad on muutunud juba liialt tihedaks, õitsevad kehvemalt ja jäävad keskosast tühjaks (eredam õitsemine toimub noorematel ehk äärmistel taimeosadel) on viimane aeg püsikupuhmast jagada. Jaga mätas osadeks, millest jäta alles äärmised ehk nooremad taimeosad.

2. Vana südamik viska ära.

3. Kui istutad taimed tagasi samale kohale peenras, täida istutusauk värske kompostiseguse mullaga.

4. Noori taimeosasid jaga lahkelt ka sõpradele. Nii on märksa ökonoomsem ja rõõmustavad kõik.

Kui esimene püsikupeenar ei tule just selline nagu lootsid, ära heida meelt! Ümberistutused, aiaraamatud ja ekskursioonid kaunitesse aedadesse annavad rikkaliku kogemuse ja hulgaliselt ideid. Peagi rõõmustab ka rikkalikult ja läbi suve õitsev püsikupeenar sinu, su pereliikmete ja sõprade silma!

Loe ka teisi artikleid Bauhofi Aiaparadiisi blogist!