Eesti uudised

500eurosed kaovad terrorismi tõttu tootmisest

ÕL VIDEO JA GALERII | LIHTRAHVA ROOSA ELEVANT: kasutusele võeti uued 100- ja 200eurosed (28)

Viljar Voog | Video: Tiit Tamme, 28. mai 2019 12:48
Kasutusele võeti uued 100- ja 200eurosed kupüürid.Foto: Tiit Tamme
Kiire viktoriiniküsimus: mis värvi on 100 ja 200 euro suuruse vääringuga kupüürid? Õige vastus on: rohelised ja kollased. Pangaautomaadid nii suuri rahatähti ei väljasta ja tavainimesed näevad neid haruharva, aga sellegi poolest tuli need muuta võltsimiskindlamaks.

„Tegelikult neid kasutatakse päris-päris palju, ootamatult palju,“ rääkis Eesti Panga sularaha- ja taristuosakonna juhataja Rait Roosve 100- ja 200eurostest. „Igapäevases jaekaubanduses on nad haruldused, aga maailm ei piirdu ainult jaekaubandusega.“ Suuremates kupüürides arveldavad omavahel paljud firmad ja need on populaarsed ka madratsi alla raha kogujate seas.

Teisipäeval läks keskpangast teele kuue miljoni euro jagu tuttuusi teise põlvkonna võltsimiskindlamaid kupüüre, millel uuendatud terve ports turvaelemente. Lähipäevil-nädalail peaks uued kupüürid olema üle Eesti pangakontorites kättesaadavad. Automaatidesse need ei jõua – seal jääb suurimaks kupüüriks 50eurone –, sest inimesed lihtsalt ei võta nii suuri summasid sularahas välja. Sissemakseid saab automaatides teha ka uute rahatähtedega.

Ka poodides saab juba tänasest uutes kupüürides maksta. Roosve selgitas, et raha õigsust kontrollivatesse seadmetesse programmeeriti uued kupüürid sisse viimase paari kuuga ja kulud kandsid kahesse kaupmehed ja Euroopa keskpank.

Eesti Panga sularaha- ja taristuosakonna juhataja Rait Roosve näitamas uut 200eurost kupüüri. Foto: Tiit Tamme

Uute 100- ja 200euroste kupüüride sünniga lõppes 2013. aastal alanud teise seeria rahatähtede kasutuselevõtt. Ainsana jäi uuendamata 500eurone ja seda enam juurde ei toodeta. „Need on ringluses kuni nad füüsiliselt koos püsivad ja loetavad on,“ selgitas Roose, et maksevahendina kehtib suurim võimalik kupüür edasi.

Põhjus, miks 500eurone raha vaikselt varjusurma vajub on kahetine: esiteks lihtinimesed seda ei kasuta, teiseks võis see elavdada terrorismi. Roosve nendib, et viimane on siiski spekulatsioon: „Terrorism nõuab meeletut raha ja see raha on üldreeglina must, mille liigutamine on alati illegaalne tegevus. Mida suurem nominaal, seda väiksem ruumala ning seda lihtsam on kurikaeltel ja inimkonna vihkajatel toimetada. Milline see 500euroste osatähtsus seal oli, seda keegi täpselt ei tea, aga see võimalus oli olemas ja kuna tegu oli rahatähega, mis igapäevaselt ja ka ettevõtete vahelises arvestuses rolli ei mänginud, otsustati selle emiteerimine lõpetada.“

Teise seeria võltsimiskindlamad kupüürid aitavad vähendada valeraha levikut. Kui terve euroala peale leitakse aastas 200 000-300 000 võltsitud kupüüri, siis Eestis jääb summa 600-700 vahele. Roosve selgitas, et kurjategijad pole meie riiki otseselt sihikule veel võtnud ja enamik valerahast tuuakse siia juhuslikult, reisimise käigus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee